Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflicte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflicte de munca

e legal sa disponibilizezi prin desfintarea punctului de lucru si sa infintezi altul renuntand la angajat?
puteti inchide punctul de lucru,scoateti postul salariatului din organigrama , concediati salariatul pentru desfiintarea opostului, notificati AJOFM ca sa beneficieze salariatul de somaj .
Puteti deschide cate puncte de lucru doriti dupa aceea dar societatea nu poate angaja timp de 6 luni pe acelasi post alt salariat.
mihaiela dragomir a scris:

....
Puteti deschide cate puncte de lucru doriti dupa aceea dar societatea nu poate angaja timp de 6 luni pe acelasi post alt salariat.

In ce act normativ este prevazut asa ceva ? ... :-/
Din cate stiu in Codul muncii este stipulat ca in cazul in care angajatorul face reangajari cei diponibilizati au prioritate la reangajare.
rosu gheorghe a scris:

Din cate stiu in Codul muncii este stipulat ca in cazul in care angajatorul face reangajari cei diponibilizati au prioritate la reangajare.

Nu exista asa ceva ..... totusi, in cazul conscedierilor colective exista prevederi, in acest sens, si anume : Dacă în termen de 9 luni angajatorul reia activităţile a căror încetare a condus la concedieri colective, acesta are obligaţia de a transmite salariaţilor care au fost concediaţi o comunicare scrisă în acest sens şi de a-i angaja pe aceleaşi locuri de muncă, fără examen sau concurs ori perioadă de probă. În cazul în care în cel mult 10 zile lucrătoare, salariaţii notificaţi nu îşi manifestă expres consimţământul, sau refuză locul de muncă oferit, angajatorul poate face noi angajări pe locurile de muncă rămase vacante.
Prin urmare, in situatia concedierilor individuale nu exista reglementata o astfel de obligatie.