Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi banesti necuvenite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi banesti necuvenite

Am lucrat 3 ani de zile ca agent de vanzari la o firma de distributie, si dupa ce mi-am dat demisia , am fost actionat de aceasta firma in instanta pentru primirea de foloase necuvenite pentru perioada pentru care am fost angajat si obligarea mea de a restitui aceste sume. De fapt fostul angajator spune ca departamentul salarizare m-a platit luna de luna, timp de trei ani de zile cu sume mai mari decat cele trecute in CIM si ca a fost o regretabila eroare.. De fapt aceste sume sunt comisioanele de vanzari lunare cu care eram platiti in plus fata de CIM, toti agentii din aceasta firma. Mentionez ca nu exista un contract de comisionare anexat la CIM, ci erau niste proceduri interne dupa care se calcula salariul luna de luna. Cum sa fac? Ma poate ajuta cineva?
daca puteti si demonstra, ceea ce sustineti, se poate rezolva destul de usor.
cum sa demonstrez cand toate documentele sunt la dispozitia angajatorului...