avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi emise de UE in Ron
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi emise de UE in Ron

Cum as putea inregistra bunurile (marfurile) achizitionate din UE in Ron? Pe factura scrie codul fiscal din tara respectiva (al reprezentantului firmei in Romania), contul este deschis in lei la o banca din Bucuresti. Se inregistreaza ca si import cu valuta RON sau pur si simplu o achizitie de pe teritoriul nostru? Factura este fara TVA.
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2010
cactusul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 23:01, 31 Iulie 2010
cactusul a scris:

Cum as putea inregistra bunurile (marfurile) achizitionate din UE in Ron? Pe factura scrie codul fiscal din tara respectiva (al reprezentantului firmei in Romania), contul este deschis in lei la o banca din Bucuresti. Se inregistreaza ca si import cu valuta RON sau pur si simplu o achizitie de pe teritoriul nostru? Factura este fara TVA.


Aceeasi problema o am si eu. Am cumparat marfa de la o firma din Ungaria. Ei mi-au emis factura in lei, fara tva, iar eu am virat banii in moneda lei la contul lor deschis la o banca din Romania. Eu cum pot sa imi inregistrez factura in contabilitate, o tratez ca pe o factura de la extern emisa intr-o valuta (ron) si calculez rata de schimb la 1:1???
Dna contabila zice ca firma respectiva ar trebui sa-mi storneze factura si sa o emita in euro sau usd, urmand ca eu sa o platesc tot in euro sau usd... Dar daca ei au emis-o in ron si eu am platit in ron, nu e acelasi lucru?
Va rog frumos ajutati-ma cu un raspuns.
Multumesc anticipat.
Dorin
Fratilor,

Leul este valuta convertibila, nu va mai faceti griji! E drept ca nu e valuta forte, dar se pot efectua incasari si plati cu parteneri externi in RON.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura emisa de google in ron ?` helenita helenita Buna seara , ati mai intalnit cazul in care o fact din comunitate sa va fie emisa in ron? eu am o fact de la google irlanda emisa in ron pentru servicii ... (vezi toată discuția)
Decontari in valuta camicami camicami Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce ... (vezi toată discuția)
Facturile in euro, legal sau ilegal? steaua581 steaua581 buna ziua, am o nelamurire din punct de vedere juridic de ce la noi in Romania facturile sunt echivalate cu Euro? si de ce nu cu franci elvetieni sau USD? ... (vezi toată discuția)