Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi emise de UE in Ron
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi emise de UE in Ron

Cum as putea inregistra bunurile (marfurile) achizitionate din UE in Ron? Pe factura scrie codul fiscal din tara respectiva (al reprezentantului firmei in Romania), contul este deschis in lei la o banca din Bucuresti. Se inregistreaza ca si import cu valuta RON sau pur si simplu o achizitie de pe teritoriul nostru? Factura este fara TVA.
cactusul, utilizator
cactusul a scris:

Cum as putea inregistra bunurile (marfurile) achizitionate din UE in Ron? Pe factura scrie codul fiscal din tara respectiva (al reprezentantului firmei in Romania), contul este deschis in lei la o banca din Bucuresti. Se inregistreaza ca si import cu valuta RON sau pur si simplu o achizitie de pe teritoriul nostru? Factura este fara TVA.

Aceeasi problema o am si eu. Am cumparat marfa de la o firma din Ungaria. Ei mi-au emis factura in lei, fara tva, iar eu am virat banii in moneda lei la contul lor deschis la o banca din Romania. Eu cum pot sa imi inregistrez factura in contabilitate, o tratez ca pe o factura de la extern emisa intr-o valuta (ron) si calculez rata de schimb la 1:1???
Dna contabila zice ca firma respectiva ar trebui sa-mi storneze factura si sa o emita in euro sau usd, urmand ca eu sa o platesc tot in euro sau usd... Dar daca ei au emis-o in ron si eu am platit in ron, nu e acelasi lucru?
Va rog frumos ajutati-ma cu un raspuns.
Multumesc anticipat.
Dorin
Fratilor,

Leul este valuta convertibila, nu va mai faceti griji! E drept ca nu e valuta forte, dar se pot efectua incasari si plati cu parteneri externi in RON.

Succes!