Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua. As odir sa stiu daca angajatul aflat in somaj tehnic poate fi angajat la o alta societate in aceasta perioada?
Nu poate fi angajat cu contract de munca cu 8h/zi.
1. Codul muncii (art.35) permite cumulul de contracte individuale de munca (CIM), fara sa precizeze ca numai unul poate fi cu full-time (8 ore pe zi).
2. Asa ca puteti sa incheiati un CIM, chiar si cu 8 ore pe zi, dar sa va ganditi ce faceti cand veti fi rechemat la primul loc de munca, daca veti mai putea sa onorati ambele CIM.
3. Ati putea sa incheiati un CIM pe perioada determinata (cat tine somajul tehnic).
aijin a scris:

Buna ziua. As odir sa stiu daca angajatul aflat in somaj tehnic poate fi angajat la o alta societate in aceasta perioada?

Da, poate fi angajat la o alta societate pe perioada somajului tehnic .