Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O persoana poate avea un job full time si 2 joburi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O persoana poate avea un job full time si 2 joburi part time?

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca o persoana poate sa lucreze la 3 angajatori diferiti avand la un angajator un job full time de 8h/zi si la alti 2 angajatori diferiti cate un job part time de 4h/zi.
Legislatia in vigoare permite acest lucru sau se poate intampina vreo problema legala?
Mentionez ca fiecare job nu are legatura cu celelalte si nici nu exista vreo restrictie in acest sens mentionata in CIM
kult21, utilizator
Buna dimineata,
Daca timpul va permite sa desfasurati toate activitatile si angajatorii sunt multumiti de activitatea prestata atunci este perfect. Din ce cunosc,legislatia nu va impiedica sa aveti mai multe CIM, la un singur angajator sau angajatori diferiti, cu conditia ca acele contracte sa fie legale, sa nu existe vreo restrictie legala si sa platiti taxele aferente pentru fiecare in parte...( Cunosc pe cineva cu apr. 10 CIM cu norma intreaga-8 ore/zi- si nu a intampinat nici o problema pana acum)
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, o persoana poate incheia mai multe c.i.m.