Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intrebare legata de o societate in faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intrebare legata de o societate in faliment

salut!

daca o societate imprumuta o anumita suma altei societati cu termen scadent peste 1 an iar societatea debitor intra intre timp in faliment, cum isi va recupera societatea creditor banii? legea 85/2006 vorbeste de creantele exigibile. ce se intampla daca la momentul falimentului creanta aceasta nu este inca exigibila?:-/
6. prin creditor îndreptăţit să solicite deschiderea procedurii insolvenţei se înţelege creditorul a cărui creanţă împotriva patrimoniului debitorului este certă, lichidă şi exigibilă de mai mult de 30 de zile;
16. tabelul preliminar de creanţe cuprinde toate creanţele născute înainte de data deschiderii procedurii curente, scadente, sub condiţie sau în litigiu, acceptate de către administratorul judiciar în urma verificării acestora. În tabel vor fi menţionate atât suma solicitată de către creditor, cât şi suma acceptată şi rangul de preferinţă. În cazul procedurii simplificate, în acest tabel se vor înregistra şi creanţele născute după deschiderea procedurii şi până la momentul intrării în faliment;

deci faci cerere de insciere la masa credala si administratorul judecatpresc va analiza situatia.
a....... si sper sa poti face dovada acordarii imprumutului cu documente in original .