avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Job-uri in UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Job-uri in UE

Buna seara!! Am auzit pe la stiri la TV si am citit pe Internet despre faptul ca se angajeaza functionari in UE mi se pare ca pentru Parlamentul European si sunt bine veniti si romanii. Stie cineva daca sunt serioase aceste concursuri si daca se merita sa se participe? Din ce am auzit foarte putini sunt acceptati restul sunt trecuti pe o lista de asteptare dar cu ce perspective?!?

Pe mine m-ar interesa daca trebuie sa platim vreo taxa si cam ce cantitate de materie trebuie asimilata!!!??
Cel mai recent răspuns: Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane 01:42, 6 Iunie 2010
Oficiul European pentru Selectia Personalului (EPSO) este organismul care organizeaza concursurile pentru selectionarea functionarilor titulari.

Orice anunt de concurs este publicat atat pe website-ul Oficiului European pentru Selectia Personalului, precum si in Jurnalul Oficial al Comisiei Europene.

Pentru a va face o imagine de ansamblu, de principiu, functionarul european, in sensul lar, se regaseste:
- la nivelul statelor membre, in calitate de:
* functionar public de drept public local;
sau
* agent contractual;
- la nivelul institutiilor comunitare, in calitate de:
* functionar european, in sens restrans: de categoria A / B / C / D sau interpret LA;
sau
* agent temporar contractual: de drept comunitar ( auxiliar, consilier) sau de drept local.


Ultima modificare: Duminică, 6 Iunie 2010
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocarea posturilor in administratia publica locala marinasimionescu marinasimionescu Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca SI posturile care vizeaza personalul contractual din administratia publica locala intra sub efectul viitoarei Ordonante ... (vezi toată discuția)
Inspectorul de specialitate gr.ii este functionar public? victorvlad victorvlad Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un raspuns. Inspectorul de specialitate gr.II din cadrul Serviciului Public de Administrare a Domeniului ... (vezi toată discuția)
Mutarea pe un alt post cu alte atributii pe o perioada de 6 luni dana81 dana81 Buna ziua. In cadrul unei primarii se vrea mutarea pe o perioada determinata de 6 luni a unui guard de la politia comunitara pe postul de agent agricol. Care ... (vezi toată discuția)