Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare

Buna ziua tuturor. Am si eu niste nelamuriri in legatura cu un prieten care se afla acum in arestul politiei Focsani. Acesta, in timpul minoritatii, i-a placut sa faca numai fapte penale. Am intrat pe internet la Judecatoria Focsani si i-am gasit dosarele.
Linkurile de mai jos reprezinta dosarele:

[ link extern ] *

Acum rugamintea mea este daca vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva daca are sanse sa scape de inchisoare!!! Sau daca se mai poate face recurs.
Orice raspuns este bine venit. Sau mai bine zis, ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc mult.
Revin. Vad ca acele trei linkuri nu dau destinatia dorita.
Mai jos, dau numarul dosarelor si numele respectivului " faptas ":

S.D.B. ( dosarele 15351/231/2009; 12894/231/2009 si 3856/231/2009 ). Specific, in luna Ianuarie 2010 a implinit 18 ani. Deci dosarele sunt din minoriat.
ContSters20980, utilizator
Pentru o solutionare mai eficienta a mesajului ar fi bine sa scrieti dvs,faptele pentru care acesta a fost trimis in judecata si in ce conditii.
prietenul dv e recidivist...asta inseamna pedeapsa cu executare ... cel mai bine ar fi sa renunte la faptele antisociale...
Am sa postez dosarele:

Informaţii detaliate despre dosar
Număr unic dosar: 15351/231/2009Înregistrat în data de: 22.12.2009
Obiect dosar: furtul calificat (art. 209 C.p.)
Materia juridică: Penal
Stadiu procesual: Fond
Părţi:
[EDITAT]

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data
Soluţie Detalii
05/03/2010 Amanat la 26.03.2010 pentru lipsa de proceedura cu inculpatul minor prin neprezentare Amânat
12/02/2010 Amanat la 05.03.2010 pentru lipsa de procedura cu inculpatul minor Amânat
14/05/2010 Amanat la 04.06.2010 pentru lipsa de procedura cu inculpatul minor prin neprezentare Amânat
16/04/2010 Amanat la 14.05.2010 pentru administrare probatoriu Amânat
22/01/2010 Amanat la 12.02.2010 pentru lipsa de procedura cu inculpatul minor, prin neprezentare Amânat
26/03/2010 Amanat la 16.04.2010 pentru lipsa de procedura cu inculpatul minor prin neprezentare Amânat

Informaţii detaliate despre dosar

Număr unic dosar: 12894/231/2009
Înregistrat în data de: 26.10.2009
Obiect dosar: furtul calificat (art. 209 C.p.)
Materia juridică: Penal
Stadiu procesual: Fond
Părţi:
[EDITAT]

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data
Soluţie Detalii
16/04/2010 Amână pronunţarea la data de 23.04.2010. Încheiere
19/02/2010 termen acordat pentru lipsa inculpatului ce va fi citat cu mandat de aducere. Amânat
19/03/2010 termen acordat pentru lipsa inculpatului. Amânat
22/01/2010 termen acordat pentru lipsa de procedură cu inculpatul. Amânat
23/04/2010 Condamnă pe inculpatul [EDITAT], pentru săvârşirea infracţiunilor de: - violare de domiciliu, prev. de art. 192 al.2 Cod penal, cu aplicarea art.99 Cod penal, art. 74 al.1 lit.c şi al.2 Cod penal, art.76 lit.c Cod penal, la 1 (un) an închisoare; - furt calificat, prev. de art. 208 al.1, 209 al.1 lit.g Cod penal, cu aplicarea art.99 Cod penal, art. 74 al. 1 lit.c şi al.2 Cod penal, art.76 lit.c Cod penal, la 1 (un)
an închisoare. În temeiul art.33 lit.a Cod penal, 34 lit.b Cod penal aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, de 1 (un) an închisoare. În temeiul art. 110/1 al.2 Cod penal raportat la art.83 Cod penal revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 1 an închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 135/4.05.2009 a Judecătoriei Adjud, rămasă definitivă la data de 21.05.2009, prin neapelare, astfel încât inculpatul va executa în total pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare. În condiţiile art.71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prev. de art.64 al.1 lit.,,a” teza a II-a şi lit.,,b” Cod penal, pe durata executării pedepsei. Constată recuperat prejudiciul cauzat părţii vătămate [EDITAT]. Ia act că partea vătămată [EDITAT] nu s-a constituit parte civilă. In temeiul art.189 C.p.p. onorariul apărător oficiu, în sumă totală de 400 lei va fi avansat astfel: - 200 lei din fondurile Ministerului Administraţiei şi Internelor; - 200 din fondurile Ministerului Justiţiei. In baza art.191 Cod pr.penală obligă inculpatul la 600 lei cheltuieli judiciare către stat, din care 400 lei reprezintă onorariu apărător oficiu. Cu apel în termen de 10 zile de la pronunţare pentru inculpatul [EDITAT], şi de la comunicare pentru părţile vătămate [EDITAT] şi [EDITAT]. Pronunţată în şedinţă publică azi, 23 aprilie 2010. Soluţionare
termen acordat pentru lipsa părţilor.
Amânat

Informaţii detaliate despre dosar

Număr unic dosar: 3856/231/2009
Înregistrat în data de: 22.01.2010
Obiect dosar: furtul calificat (art. 209 C.p.)
Materia juridică: Penal
Stadiu procesual: Apel
Părţi:
[EDITAT]

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data
Soluţie Detalii
07/04/2010 Termen acordat pentru lipsa intimatului-inculpat minor. Amânat
10/02/2010 Termen acordat pentru lipsa intimatului-inculpat. Amânat
10/03/2010 Termen acordat pentru lipsa intimatului-inculpat. Amânat
12/05/2010 Dispune arestarea preventivă a inculpatului [EDITAT] în cursul judecăţii şi emiterea mandatului de arestare preventivă. Acordă termen pentru audierea inculpatului. Încheiere
02/06/2010 Admite apelul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Focşani împotriva sentinţei penale nr. 1900 din 16 decembrie 2009 pronunţată de Judecătoria Focşani în dosarul nr. 3856/231/2009 privind pe inculpatul [EDITAT] în prezent aflat în Arestul I.P.J. Vrancea. Desfiinţează sentinţa pe latura penală a cauzei. Înlătură măsura educativă prev.de art. 104, art. 106, art. 108 C.pen. dispusă faţă de inculpatul minor [EDITAT]: Pe fondul cauzei, condamnă pe inculpatul minor [EDITAT] pentru săvârşirea infracţiunilor de furt calificat prev.de art. 208 al.1, art. 209 al.1 lit.g şi i C.pen. cu aplicarea art. 99 şi următoarele C. pen. la 1 (un) an şi 8 (opt) luni închisoare. În baza art. 71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prev.de art. 64 al.1 lit.a ip. a II-a, lit.b C.pen. Deduce din pedeapsă perioada arestării preventive începând cu data de 20 mai 2010 la zi. Menţine măsura arestării preventive şi restul dispoziţiilor sentinţei. Soluţionare

ContSters20980, utilizator
Prietenul dvs.recidivist,are sansa sa fie liberat conditionat,la expirarea cel putin 2/3 din pedeapsa daca se poarta corect la locul de detentie si manifesta tendinte de indreptare,considerandu-se a fi apt pentru reinsertia sociala.