Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna seara.doresc si eu sa mi se raspunda la cateva intrebari in legatura cu depunerea actelor pt somaj.am lucrat la o firma de constructii timp de 3 ani si in urma cu un an a inceput sa ne tina cate 3 luni ba prin somaj tehnic,ba prin concediu fara plata si de la 1 mai 2010 am lucrat normal,acum au inceput sa faca restructurari si am fost data afara.acum vreau sa mi depun dosarul pt somaj si as vrea sa stiu dak am dreptul sau nu pot din cauza astora????se poate sa mi platesc lunile care imi lipsesc in cartea de munca si unde anume as putea sa o fac, k sa nu am intrerupere dak pot sa spun asa,sau nu este cazul,nu afecteaza???va rog sa mi raspundeti.multumesc.:((:(
1. Pentru a putea sa beneficiati de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti doua conditii:
- sa va inceteze contractul individual de munca din motive neimputabile dvs.;
- sa aveti lucrate si cotizate la somaj 12 luni in ultimele 24 de luni.
2. Mergeti cu carnetul de munca la Agentia de Somaj sa verifice, poate totusi, se gasesc 12 luni cotizate la somaj, in ultimele 24 de luni.
3. Nu puteti sa platiti retroactiv contributiile la somaj decat din momentul incheierii unui contract de asigurare cu AJOFM.
In 30.04.2010 firma la care am lucrat si-a incetat activitatea si mi s-a incheiat cim prin decizie de concediere.am intampinat dificultati in a-mi depune dosarul pentru somaj deoarece patronul nu a mai platit la asigurarile sociale din 04.2009.mi-am platit singur contributia cu care apaream datornic dupa cnp la finante...si acum sunt somer.Deci...daca vi s-au depus declaratiile...puteti sa va platiti singura cei 0,5% din baza de calcul...pentru a nu va incurca din cauza patronului.Totusi, nu stiu de ce cer cei de la somaj sa fie platita contibutia la zi daca in lege se specifica ca se constituie stagiu de cotizare si perioada pentru care patronul nu a platit.