Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

....in cazul in care inaintez o cerere de divort in care specific motivul ca fiind -infidelitatea unuia dintre soti, raportul final al unei companii de detectivi particulari care a efectuat urmarirea si probele stranse de aceasta pot constitui probe in instanta?...daca da, sotul "incornorat" poate castiga spre crestere si educare copilul?...multumesc
1. Raportul companiei de detectivi nu va fi considerat proba insa fotografiile efectuate si depozitia celui care a efectuat urmarirea sunt probe.
2. Infidelitatea conjugala nu are prea mare importanta privitor la aspectul incredintarii minorului pentru ca parintele infidel poate fii o mama/un tata bun. Regula in ceea ce priveste incredintarea minorului este ca aceasta sa se faca in interesul acestuia.
Inscrisurile, da. Printre aceste inscrisuri se pot regasi fotografii si chiar raportul de investigatie. Infidelitatea constituie un motiv temeinic pentru desfacerea casatoriei din culpa acelui sot.
Cu privire la incredintarea minorului, este necesara administrarea altor probe: interogatoriul paratului, ancheta sociala, ascultarea minorului ce a implinit varsta de 10 ani, evaluarea psihologica a minorului, martori, pe langa inscrisuri. ;)