Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proba inregistarilor video poate fi folosita ca prba ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proba inregistarilor video poate fi folosita ca prba in procesul de divort?

Daca unul dintre soti, banuind ca celalalt sot este infidel, angajeaza o firma de detectivi ca sa obtinuta probe pt dovedirea infidelitatii, in acest sens instalandu-se in apartament dispozitive de filmat, si surprinde sotul cu o alta persoana, poate folosi inregistrarile respective ca mijloace de proba in procesul de divort?Poate fi acest lucru considerat o incalcare a vietii private?
nu ,puteti demonstra cu martori,consultati un avocat ca sa
Societatile private de detectivi sunt legal infiintate si ati incheiat un contract . Numai cu acordul proprietarului imobilului (probabil sunteti si dvs. proprietar al apartamentului - domiciliu conjugal ) pot sa faca inregistrari video. Dar.... in instanta nu puteti avea pretentii ca presedintele completului sa vizioneze caseta . nu are cum si nici timp :)) Trebuie sa aduceti martori pe cineva care a vazut caseta si depuneti copia contractului avut cu firma de detectivi. Mai puteti sa intocmiti un interogator la care, poate va recunoaste si sotia cum a fot filmata, in ce imprejurari etc...
ContSters122901, utilizator
Inregistrarile video nu pot fi folosite ca probe in procesul de divort, insa fotografiile da, in cadrul probei cu inscrisuri.
Probele admise in procesul de divort sunt deci inscrisurile, proba cu martori, iar proba cu interogatoriul paratului nu este permisa de legea noastra pentru dovedirea motivelor de divort.