Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... luminile de intalnire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

luminile de intalnire

Nu sunt sofer dar am o curiozitate, este obligatoriu ca luminile autoturismelor sa fie aprinse in interiorul localitatilor? Daca da, conform carei legi?
Buna ziua !
In conformitate cu prevederile OUG 195 / 2002 republicata si actualizata,art. 44, alin.(2) prevede ca " in circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si in timpul zilei luminile de intalnire", iar la alin. (3) : "Conducatorii motocicletelor si mopedelor sunt obligati sa foloseasca luminile de intalnire pe toata durata deplasarii acestora pe drumurile publice."
Cu stima !
Daca localitatea este un sat strabatut de un DN sau DE atunci da, trebuie; dac[ este vorba de un oras si drumul nu este DE sau DN atunci nu este obligatoriu.
Luminile de intalnire se folosesc pentru a fi mai usor de observat in trafic de alti soferi, mai ales cand e vorba de depasire (multe autovehicule au culori apropiate de cea a asfaltului si de la distanta sunt mai greu de distins) si pentru a "spune" celorlalti participanti la trafic faptul ca autovehiculul este in miscare.