Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva elvetia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva elvetia

Am achizitionat din Elvetia un utilaj. Este facturat fara tva, codul fiscal este DE......, ca si cum ar fi din Germania, iar codul de tva este si valid.
Il declar in 390? si se aplica taxarea inversa?
Daca furnizorul v-a dat un cod valid pe Germania,declarati in 390 si aplicati masurile simplificate.
Daca e achizitionat din Elvetia si venit direct din Elvetia, atunci tb sa faceti import pt utilajul cu pricina , drept utmare se plateste TVA-ul in vama.
Pe factura scrie " triangulation, recipient liable for VAT, articles 141 and 197 Directive 2006/112/EC". Din asta si eu as intelege ca se plateste TVA.
Problema care e... Noi am mai cumparat de la aceeasi firma in urma cu 2 ani un utilaj si chestia ce am citat-o mai sus era scrisa in germana si nu era prea batator la ochi, asa ca nu am bagat de seama. Si am facut taxare inversa si am declarat in 390. Am avut control de rambursare de tva si totul a fost ok, desi au venit cu un desfasurator VIES si au cerut copii dupa factura pentru ca aparea in evidente ca nu este declarat de catre dansii. Dar nu s-a rezolvat nimic, in vies tot apare, si e si valoare mare.
Am imbulinat-o rau, asa e?
Daca una din parti, vanzator sau cumparator declara in VIES si cealalta nu declara, at se declanseaza inspectie fiscala la ambele societati, in cele din urma se va constata cine a gresit.