Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie intimat parte-vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie intimat parte-vatamata

Buna ziua! Acum cateva luni am fost talharit, am sezizat politia dar nu am facut nici o plangere si nu am avut nici o pretentie. I-au prins, am recunoscut 2 dintre ei , am spus din nou ca nu am nici o pretentie si tottusi am fost citat de 2 ori la proces dar nu m-am dus , apoi am primit sentinta si dupa toate aste primesc o citatie ca INTIMAT PARTE-VATAMATA. Vreau sa stiu ce trebuie sa fac in cazul asta deoarece nu vreau sa apar cu ei in proces si nu vreau sa ma mai vad cu ei vreodata. Astept raspuns. Multumesc
daca s-a pus in miscare actiunea penala, atunci statul trebuie sa continue procesul pentru a pedepsi infractorii....independent de vointa dvs. sunteti intimat pt ca infractorii au facut mai mult ca sigur apel/recurs. puteti sa nu va prezentati nici acum...sau solicitati judecarea in lipsa.
si cum fac sa solicit judecarea in lipsa? trimit ceva la judecatorie? Multumesc
Formulati o cerere pe adresa instantei ,in care va referiti la numarul de dosar din citatie si la termenul de judecata,prin care solicitati sa se ia act ca nu intelegeti sa va constituiti parte civila si ca va mentineti declaratiile date in faza de urmarire penala.
Formulati aceasta cerere recomandata ,cu confirmare de primire cu 7-8 zile inainte de termenul de judecata acordat.