Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... conditii concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

conditii concediu medical

Am si eu o intrebare: in legatura cu concediile medicale.Angajatorul este obligat sa anunte la CASMB, in termen de 6 zile, care persoane angajate au concediu medical?
Este obligatoriu sau doar daca vrea sa verifice medicalul, daca se indoieste de medical?
Da, este obligativitate, conform pct. 25 din Ordinul nr. 430/470/11.05.2010 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ord. MS/CNAS nr. 60/32/2006:

"Articolul 81 va avea urmatorul cuprins:
[...]
(2) Asiguratii au obligatia sa completeze si sa depuna la medicul prescriptor o declaratie pe propria raspundere conform modelului prevazut in anexa nr. 4.
[...]
(6) Angajatorii au obligatia sa transmita casei de asigurari sociale de sanatate, in termen de maxim 6 zile de la data la care au fost instiintati cu privire la aparitia starii de incapacitate temporara de munca, lista persoanelor aflate in incapacitate temporara de munca, precum si datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta si declaratia prevazuta la alin (2), daca au solicitat-o."
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane