Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Scop ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Scop ONG

Buna ziua,
Doresc sa infiintez un Ong deoarece am un spatiu si as vrea sa deschid o gradinita sau un cabinet medical. Nu sunt decisa inca spre destinatia spatiului. Ce ar trebui sa scriu la scopul Ong si la activitati ca sa pot sa acopar o arie cat mai mare de posibilitati?? Mentionez ca as vrea sa apelez la un fond nerambursabil.
MUltumesc mult.
Asociaţia are drept scop:
Cercetarea, sprijinirea, promovarea şi valorificarea educaţiei informale şi a consultanţei educaţională in scopul diversificarii ofertei educationale , pentrucopii, tineri si adulti pe piata romaneasca, in scopul integrarii acestora in viata sociala.

În vederea realizarii scopului ei, obiectivele Asociaţiei sunt urmatoarele:
-organizarea de cursuri pentru copii prescolari,scolari si tineri
- sistemul after-school;
- centre de pregatire, evaluare si organizare/ administrare de examene de certificare si altor tipuri de examene
- prezentări media şi publicitate;
- Sustinerea si promovarea tinerilor talentati in domeniu, organizarea de concursuri pentru elevi, simpozioane si conferinte pentru cadre didactice şi adulti;
-activitati de voluntariat educational,social, etc
- publicare de carti si reviste (editura)
- dezvoltarea de programe educationale pentru toate categoriile de varsta si pentru toate profesiile
- participarea la proiecte educationale in cooperare cu alte persoane fizice sau juridice straine si romane.
- dezvoltarea de site-uri si platforme educationale
- turism educational
- tabere educationale si scoli de vara
- alte activităţi care contribuie la realizarea scopului Asociaţiei şi care nu contravin ordinii de drept.
-Organizarea de târguri ,simpozioane si expozitii cu caracter educational
-organizarea de conferinte si traininguri pe orice domeniu
- Realizarea de spectacole, festivaluri cu caracter educational atât în ţară cât şi in străinatate.
-promovarea cetateniei active in randul tinerilor, in general, si a cetateniei lor europene, in particular;
- dezvoltarea solidaritatii si promovarea tolerantei intre tineri, in special in vederea consolidarii coeziunii sociale in Uniunea Europeana;
- favorizarea intelegerii reciproce intre tinerii din diferite tari;
- contributia la imbunatatirea calitatii sistemelor de sprijinire a activitatilor tinerilor si a capacitatii organizatiilor din cadrul societatii civile in domeniul tineretului;
- promovarea cooperarii europene in domeniul tineretului.
-apropierea membrilor comunitatilor locale de pe intregul teritoriu al Europei in schimburi de experienta, opinii si valori,
- promovarea actiunilor, a dezbaterilor si a reflectiei in legatura cu cetatenia europeana si democratia, valorile comune, istoria si cultura comuna, prin cooperare in cadrul organizatiilor societatii civile la nivel european;
- apropierea Europei de cetatenii sai prin promovarea valorilor si a realizarilor Europei, conservand in acelasi timp memoria trecutului sau;
- incurajarea interactiunii intre cetateni si organizatiile societatii civile din toate tarile
-organizarea de actiuni culturale care stimuleaza sentimentul unei experiente culturale comune cu o reala dimensiune europeana
-activitati de promovare si activitati de cercetare din toate domeniile culturii,

Va multumesc pentru raspuns. Eu inteleg ca acest scop se refera doar la aria educationala si as fi dorit sa stiu daca exista un scop care sa acopere atat aria educationala cat si pe cea medicala.