Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce se intampla dupa ce am bagat muncitorul in somaj!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce se intampla dupa ce am bagat muncitorul in somaj!

Acum aproximativ 2 luni am bagat in somaj un muncitor pe motiv ca nu m-ai este de munca[nu prea ii placea munca] intre timp am gasit un inlcuitor care chiar i-si da interesul si as dori sa-i fac contract de munca dar nu stiu dupa cat timp pot sa inchei un alt contact de munca,nu as dori sa-mi creez probleme.Tin sa precizez ca in firma am 5 angajati,toti cu contacte de munca in regula.Astept raspuns,va multumesc.
va recomand :

www.avocatnet.ro/content/art...
si
www.avocatnet.ro/content/for...

*nu va recomand sa faceti angajari pe acel post (desfiintat fiind) timp de 6 luni
(in cazul concedierii colective- 9 luni)
ContSters109653, utilizator
Daca a avut loc o concediere individuala, atunci puteti sa faceti noi angajari .. legea nu prevede nicio interdictie in acest sens .... recomandarile , in acest sens, sunt ca noile angajari sa se faca dupa expirarea termenului de contestatie al deciziei de concediere.
Insa se poate face si in acest termen dar pe alt post.