Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament

mostenitoarea unui apartament din Romania, care locuieste in strainatate, doreste sa -l vanda.
Ce trebuie sa faca in cazul in care nu poate veni in Romania pentru efectuarea vanzarii. Poate imputernicii o ruda apropiata ca sa se ocupe de aceasta vanzare?
Ce acte sunt necesare in acest sens? Care sunt pasii de urmat?
Trebuie procura notariala (apostilata, daca statul in care locuieste nu a semnat Conventia de la Haga) sau procura facuta la ambasada/ consulat prin care proprietarul autorizeaza expres vanzarea apartamentului
incercati sa faceti o procura la ambasada/consulatul Romaniei in tara in care va aflati, aratind, in mod clar, persoana care se ocupa cu vinzarea imobilului si pretul minim pe care aceasta il poate obtine din aceasta operatiune.