avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita cu ordin de propire
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita cu ordin de propire

buna ziua,ieri am primit la posta o instintare de la un executor bancar prin care ma instinta ca banca la care am o datorie de 5000 euro,a facut solicitare de executare silita prin propirea veniturilor la judecatoria CTA care s-a incheiat cu sentinta din 6 mai ,in vederea recuperari creantei de 6334.34 eur ,au dispus infintarea popririi pe veniturile mele ,adica la sociatatea unde sunt angajata cu jumatate de norma cu salariu 120 ron unde spune ca angajatorul este obligat sa depuna in conturile care le-au scris ei in hartia de propire adresata firmei intreaga suma pe care mi/o datoreaza angajatorul,eu staim ca este vorba de o treime din venit nu de intreaga suma?apoi mai mai au adrese de infinatare a poprii la inca 4 banci cu care eu nu am nimik,nu am bani depusi la ele in cont,nu am credite facute acolo nu am nimik cu acele banci si totusi au trimis adrese pt poprire la ele de ce?
acum as vrea sa mai stiu ac ei spun ac de la primirea instintarii sunt obligata in termen de 15 zile sa achit intreaga suma,daca nu am in 15 zile ce se mai intampla in afara de poprirea venitului ,nu am bunuri pe numele meu nu am nimik,eu sunt angajata pe firma sotului cu contract de 2 ore si cu un venit 120 ron,a si inca ceva daca angajatorul refuza sa depuna banii respectivi in conturile mentionate in hartii si ma da afara ce pot face? multumesc anticipat.
Pentru indepartarea aplicarii altor masuri neplacute ,contactati creditorul,cu care negociati reesalonarea platilor
ynocentta a scris:

Pentru indepartarea aplicarii altor masuri neplacute ,contactati creditorul,cu care negociati reesalonarea platilor

ce sa inteleg prin masuri neplacute?
oricum vreau s ail achit dar nu am banii astia in 15 zile sotul v-a solicita un credit prin care voi plati dar nu il poate obtine acum.
se mai poate discuta acum de o reesalonare cu banca?
De vreme ce ati primit instiintarea de la executor bancar,dosarul dvs a fost deja predat spre executare
Masurile neplacute pot fi reprezentate de procedura de executare silita a bunurilor in evidenta,a conturilor bancare a drepturilor salariale,pana la concurenta debitului restant
Contactati executorul in vedere negocierii esalonarii platilor
avand in vedere existenta unei sentinte judecatoresti de executare, pentru a amna executarea trebuie sa luati legatura cu executorul acesta va va da sa semnati un angajament de plata, asemanator desfacuratorului de rate de la banca, acest angajament de plata se va face si in functie de disponibilitatile dumneavoastra banesti, respectiv cat ati putea plati pe luna , daca sunteti dispusa sa platiti la sfarsitul reesalonarii o suma mai mare etc. singura solutie pentru a evita o dezvoltare a executarii asupra bunurilor mobile si imobile pe care le detineti este sa solutionati aceasta problema intr-un mod amiabil cu executorul

succes
visan_georgiana a scris:

avand in vedere existenta unei sentinte judecatoresti de executare, pentru a amna executarea trebuie sa luati legatura cu executorul acesta va va da sa semnati un angajament de plata, asemanator desfacuratorului de rate de la banca, acest angajament de plata se va face si in functie de disponibilitatile dumneavoastra banesti, respectiv cat ati putea plati pe luna , daca sunteti dispusa sa platiti la sfarsitul reesalonarii o suma mai mare etc. singura solutie pentru a evita o dezvoltare a executarii asupra bunurilor mobile si imobile pe care le detineti este sa solutionati aceasta problema intr-un mod amiabil cu executorul

succes

buna ziua ,din nefericire a fost trimis si un dosar la sociatatea unde sunt angajata in care spune ca imi pune poprire pe intreg venitul .din fericire nu detin nici un bun imobil si nu am nimik pe numele meu.exista posibilitatea sa ma trezesc cu executorul la usa parintilor mei,deoarece acolo imi vine toata corespondenta iar in buletin am adresa lor,acesti nu m/au girat si nu am girat cu nimik creditul le poate fcae lor ceva executorul sa ii oblige pe ei sa plateasca daca eu nu am nimik.sotul meu poate pati ceva i se poate pune si lui poprire pe ceva?
multumesc

Alte discuții în legătură

Ridicare poprire laura-jurist laura-jurist buna dimineata societatea X a primit o adresa de instiintare asupra infiintarii popririi pe conturile sale. in cazul in care nu ruleaza sume mari pe ... (vezi toată discuția)
Poprire cont sfr sfr As dori o informatie despre cum se procedeaza in urmatoarea situatie: sunt codebitor la un credit pentru nevoi personale contractat de sotia mea. La randul meu ... (vezi toată discuția)
Executare silita Bonaparte33 Bonaparte33 Salut, datorifa faptului ca am multe rate, nu am reusit sa le platesc la timp si am intrat pe lista neagra a iroului de Credit. Banca la care am cea mai mare ... (vezi toată discuția)