Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Compensatii pentru deportatii din Bulgaria
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Compensatii pentru deportatii din Bulgaria

Buna ziua,
Ma adresez tuturor celor care ma pot ajuta cu urmatoarea problema:
- tatal meu este deportat din Bulgaria si intr-o anumita perioada se puteau depune dosare la prefectura judetului pentru a beneficia de compensatii banesti pentru bunurile lasate in Bulgaria.
Am facut rost de documente de la Arhivele Nationale mult prea tarziu, adica in anul 2009.
Legea cu pricina se aplica pana prin 2008.
Stie cineva ce mai pot face intr-o astfel de situatie? Cum sa fac sau cui trebuie sa ma adresez pentru a putea beneficia parintii mei de niste sume de bani.

Va multumesc pentru ajutor.
Chiar nu este nimeni care sa cunoasca cate ceva despre acest subiect.

Legea nr.9/1998.

Va puteti adresa ANRP- ului cu actele necesare pentru acordarea despagubirilor în numerar
1.titlul de despagubire (decizia) în original împreuna cu atestatul de actionar al Fondul Proprietatea, daca acesta a fost emis.
2. cerere tip prin care va exprimati optiunea
3.dovada deschiderii unui cont la o banca comerciala sau la C.E.C.( dovada se va face prin documentul stampilat emis de banca la deschiderea contului cu specificarea codului IBAN si a sucursalei de banca) –
copie sau original (pentru persoanele care opteaza pentru despagubiri în numerar).
4.în cazul în care exista mai multi beneficiari:
a. procura notariala ( în original ) prin care toti beneficiarii împuternicesc pe unul dintre ei sau o terta persoana sa realizeze optiunea pentru titlu de plata sau titlu de conversie.
SAU
b. act notarial ( original sau copie legalizata ) sau hotarâre definitiva si irevocabila a instantei judecatoresti cu privire la cotele în care vor fi împartite despagubirile între beneficiari ( certificat de mostenitor, contract de partaj voluntar sau declaratie prin care se face împartirea în cote).
5.copie a buletinului, cartii de identitate a persoanei/persoanelor titulare si a persoanei împuternicite
6.declaratia ttitularului/titularilor pe proprie raspundere din care sa reiasa ca nu s-au efectuat acte de dispozitie asupra actiunilor dobândite in urma conversiei si nu s-au constituit garantii asupra acestora
7. dosar plic.

Directia pentru Acordarea Despagubirilor în Numerar din cadrul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Propietatilor
din Calea Floreasca, nr.202, sector 1, Bucuresti.

Pentru amanunte ma puteti contacta telefonic, momentan sunt in Constanta pentru un caz similar.

cu respect.
Avocat Irina Carmen Cristea, Avocat
Va multumesc mult doamna avocat pentru raspuns, dar noi nu am depus la prefectura dosarul si ne intrebam daca se mai poate acest lucru?
Sau credeti ca este posibil sa ne adresam direct ANRP?

Va puteti adresa ANRP-ului si solicitati scris o audienta la directia respectiva . Mult succes!
Va multumesc inca o data pentru raspuns. O sa ne adresam ANRP.