Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce sa platesc eu si pentru ceilalti?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce sa platesc eu si pentru ceilalti?

M-am mutat curand intr-un apartament .Pe scara o parte din locatari au centrala termica iar o parte repartitoare.'Dragii' mei vecini cu repartitoare vor sa le platesc 10% din consum pentru ca tevile lor trec pe la mine in casa...ceea ce nu mi se pare corect....ce ma sfatuiti sa fac pentru ca oricum nu le platesc nimic.Am auzit ca legea e de partea lor...dar eu cred ca nimeni nu-mi interzice sa le cer chirie pentru tevile lor...
P.S. Tevile sunt izolate si caldura lor nu patrunde la mine...

Va rog sa-mi spuneti ce sa fac...
Va multumesc!
Locuiesc la ultimul etaj, am instalat o centrala termica pe gaze, m-am debransat in urma cu 6 ani si in comun acord cu vecinul de la etajul 7 am scos tevile pe care aveam de la RADET, ACUM ADMINISTRATORA SI PRESEDINTA PRETIND SA PLATESC CALDURA COMUNA CA SI CEI CARE AU TEVI IN CASA. EU NU AM NICIO TEAVA CERE TRECE PRIN APARTAMENTUL MEU.
spera_4, utilizator
spera 4! tu nu trebuie sa mai platesti...trebuie doar sa faci o cerere sa se faca o constatare ca nu mai trec tevi prin apartamentul tau :D
Daca nu exista tevi comune care sa treaca prin apartamentul tau nu trebuie sa platesti.

Daca asociatia te obliga ilegal sa platesti poti sa faci o plangere la serviciul primariei care se ocupa cu controlul activitatii asociatiilor de proprietari.
Cu toate ca investitia, deranjul si alergatura dupa tot soiul de aprobari nu sunt elemente deloc de negilijat, mai ramane o problema ce pare a anu avea rezolvare: eu am centrala cu termostat de ambianta si mentin in cursul perioadei reci (adica sunt si alte perioade decat cele de iarna grea) o temperatura de 23 grd C in casa!!
Avem locatari care, din dorinta de economisire, nu doresc pornirea sistemului centralizat si eu incerc sa inteleg. Dar eu incalzesc plaseul, plafonul, tevile (nu sunt foarte multe si nici nu au suprafata mare) dar mie nu-mi plateste nimeni nimic. Asta se numeste "sistem echitabil" de incalzire si de convieturire in condominiu? Mie mi se pare ca tot comunist este sistemul si ca, indiferent ca am investit in sistem propriu de incalzire, ca am cheltuit ptr izolarea peretilor exteriori .. raman dator sa platesc indiferent daca e nromal sau nu, indiferent daca eu pornesc incalzirea in casa sau am o temperatura constanta si mai mare decat ceilalti locatari care, in multe cazuri, au scos calorifere din circuit!!!
Ce se poate face in aceste cazuri? Cum ne ajuta legea/legile existente si cum putem face ca furtul, ptr ca aici a vorba de furt pana la urma, sa se termine si cei care doresc confort si independenta platind un pret ptr asta, sa-l aiba fara sa mai tina in spate pensionari, betivi, hoti jigodii si nesimtiti!!
Nu mi se pare normal sa investesc atatia bani, energie si efort ptr ca pana la urma sa ajung sa platesc si o mare parte a cheltuielilor de incalzire si apa calda ptr locatarii care nici macar nu incearca sa faca economie dar sa mai si optimizeze resursele energetice tot mai scumpe!
yo3hkw a scris:

Cu toate ca investitia, deranjul si alergatura dupa tot soiul de aprobari nu sunt elemente deloc de negilijat, mai ramane o problema ce pare a anu avea rezolvare: eu am centrala cu termostat de ambianta si mentin in cursul perioadei reci (adica sunt si alte perioade decat cele de iarna grea) o temperatura de 23 grd C in casa!!
Avem locatari care, din dorinta de economisire, nu doresc pornirea sistemului centralizat si eu incerc sa inteleg. Dar eu incalzesc plaseul, plafonul, tevile (nu sunt foarte multe si nici nu au suprafata mare) dar mie nu-mi plateste nimeni nimic. Asta se numeste "sistem echitabil" de incalzire si de convieturire in condominiu? Mie mi se pare ca tot comunist este sistemul si ca, indiferent ca am investit in sistem propriu de incalzire, ca am cheltuit ptr izolarea peretilor exteriori .. raman dator sa platesc indiferent daca e nromal sau nu, indiferent daca eu pornesc incalzirea in casa sau am o temperatura constanta si mai mare decat ceilalti locatari care, in multe cazuri, au scos calorifere din circuit!!!
Ce se poate face in aceste cazuri? Cum ne ajuta legea/legile existente si cum putem face ca furtul, ptr ca aici a vorba de furt pana la urma, sa se termine si cei care doresc confort si independenta platind un pret ptr asta, sa-l aiba fara sa mai tina in spate pensionari, betivi, hoti jigodii si nesimtiti!!
Nu mi se pare normal sa investesc atatia bani, energie si efort ptr ca pana la urma sa ajung sa platesc si o mare parte a cheltuielilor de incalzire si apa calda ptr locatarii care nici macar nu incearca sa faca economie dar sa mai si optimizeze resursele energetice tot mai scumpe!

Singura soluţie este să vă mutaţi singur, la casă. Acolo veţi fi scutit de "a ţine în spate pensionari, beţivi, hoţi, jigodii şi nesimţiţi".
Dacă gândiţi aşa despre ceilalţi proprietari, de ce v-aţi mutat în acel bloc, sau de ce nu v-aţi mutat de la început la casă? Fie că vreţi, fie că nu vreţi, acesta este regimul locuinţei de la bloc: un cumul de compromisuri, uneori numai din partea unora...;) Nimeni nu vă obligă să locuiţi în continuare acolo...Vindeţi şi mutaţi-vă într-un cartier select, de oameni cu bani, unde "pensionarii, beţivii, hoţii, jigodiile şi nesimţiţii" nu au loc...Dar mă îndoiesc asupra faptului că veţi găsi un astfel de loc într-un bloc!;)
Situaţia este asemănătoare cu cea din timpul armatei, când locuiaţi la comun într-o singură cameră şi trebuia să-i acceptaţi pe toţi aşa cum sunt, sau situaţia studenţiei făcută în altă localitate decât cea de domiciliu, cu stat în cămin cu încă 4-5 colegi în cameră, pe care vrei, nu vrei, îi ai şi trebuie să-i accepţi.