Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cerere chemare in judecata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cerere chemare in judecata

La cererea de chemarea in judecata depusa impotriva Directiei de Finante Publice , se poate solicita citarea Administratiei Fondului pentru Mediu pentru a fi chemata in garantie, sau acest lucru nu il pot solicita prin cererea de chemare in judecata, si trebuie sa pierd un termen de judecata pt a fi citata AF mediu?
Cererea de chemare în garanţie se face de către reclamant până la încheierea dezbaterilor în primă instanţă iar cea făcută de către pârât se face până la prima zi de înfăţişare, vezi art. 60-63 cpc.
ok, ms mult...dar daca deja am depus o astfel de cerere se poate respinge pt considerentele acestea?
Nerespectarea termenelor de depunere a cererii de chemare în garanţie este sancţionată, conform art.135 C.proc.civ., cu judecarea separată a cererii de intervenţie, faţă de cererea principală şi nu cu respingerea cererii ca tardiv introdusă .