Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... convocare conciliere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

convocare conciliere

Am cateva intrebari referitoare la acest subiect :
1. Consilierul juridic al unei societati poate intocmi si transmite convocarea la conciliere in lipsa semnaturii reprezentantului legal al societatii ?
2. La conciliere este suficienta prezenta aceluiasi consilier , fara ca reprezentantul legal sa participe ?
3. Participarea celui chemat la conciliere reprezinta asumarea conditiei de debitor ?
4. Cum poate preintampina "debitorul" refuzul reclamantului de a intocmi si semna impreuna cu acesta o minuta , proces-verbal sau un act care sa cuprinda concluziile concilierii ( in scopul prezentarii in justitie a unei presupuse lipse a celui chemat la conciliere ) ?
5. Poate reclamantul ( service auto ) sa solicite beneficiarului reparatiei ( "debitor" persoana fizica) restul de plata a unei facturi care are mentiunea "Plata se face cu OP de societatea .......(de asigurari unde beneficiarul reparatiei a avut contract CASCO) in conditiile in care societatea asiguratoare nu a platit integral valoarea reparatiei consemnata in dosar si acceptata la plata in urma devizului ?
jean51 a scris:

Am cateva intrebari referitoare la acest subiect :
1. Consilierul juridic al unei societati poate intocmi si transmite convocarea la conciliere in lipsa semnaturii reprezentantului legal al societatii ?
2. La conciliere este suficienta prezenta aceluiasi consilier , fara ca reprezentantul legal sa participe ?
3. Participarea celui chemat la conciliere reprezinta asumarea conditiei de debitor ?
4. Cum poate preintampina "debitorul" refuzul reclamantului de a intocmi si semna impreuna cu acesta o minuta , proces-verbal sau un act care sa cuprinda concluziile concilierii ( in scopul prezentarii in justitie a unei presupuse lipse a celui chemat la conciliere ) ?
5. Poate reclamantul ( service auto ) sa solicite beneficiarului reparatiei ( "debitor" persoana fizica) restul de plata a unei facturi care are mentiunea "Plata se face cu OP de societatea .......(de asigurari unde beneficiarul reparatiei a avut contract CASCO) in conditiile in care societatea asiguratoare nu a platit integral valoarea reparatiei consemnata in dosar si acceptata la plata in urma devizului ?

Dacă are împuternicire de la reprezentantul legal, este suficient pt pct. 1 şi 2.
Participarea la conciliere nu reprezintă o acceptare a calităţii de debitor.
Nu e obligatoriu să vă prezentanţi. Puteţi trimite şi un înscris prin care să vă arătaţi poziţia faţă de pretenţiile celui ce a iniţiat concilierea. Dacă vă prezentanţi, este obligatoriu să se încheie un p-v cu privire la discuţii şi la poziţiile părţilor. Vă sfătuiesc să aveţi un ordin de deplasare la locul stabilit de creditor şi să solicitaţi înainte de începerea discuţiilor să-l semneze şi stampileze. In acest mod faceţi dovada că aţi fost prezent la termenul, ora şi locul stabilite prin cererea de conciliere.
Poate să ceară, însă beneficiarul are dreptul să refuze. In general sc de asigurare isi motiveaza refuzul la plata, iar in eventualitatea unui litigiu, sc este parte in proces.
Ariadna Gorea, Avocat