Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie maternitate

mi-am schimbat locul de munca si am o intrerupere pe cartea de munca de vreo 4 zile. intre timp am ramas insarcinata si vreau sa stiu daca mai beneficiez de cei 600lei lunari. am inteles ca cei 200lei (alocatia copilului) ii iau oricum. am tot citit pe site-uri si scrie ca trebuie sa am 12 luni fara intrerupere. am incheiata cartea de munca pe 1.05.2010 si deschisa pe 5.05.2010. multumesc anticipat!
si_monna a scris:

mi-am schimbat locul de munca si am o intrerupere pe cartea de munca de vreo 4 zile. intre timp am ramas insarcinata si vreau sa stiu daca mai beneficiez de cei 600lei lunari. am inteles ca cei 200lei (alocatia copilului) ii iau oricum. am tot citit pe site-uri si scrie ca trebuie sa am 12 luni fara intrerupere. am incheiata cartea de munca pe 1.05.2010 si deschisa pe 5.05.2010. multumesc anticipat!

Veti beneficia de Concediu şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului ( indemnizatia de maternitate este altceva- concediu sde sarcina si lauzie sau pre si post natal).Va redau din Hotărârea nr. 1025 din 09/08/2006 Normele de aplicare a OUG 148 /2005:

Art. 4. - (1) Concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului, prevăzute de ordonanţa de urgenţă, se acordă persoanelor îndreptăţite, dacă acestea au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, timp de 12 luni în ultimul an anterior datei naşterii copilului sau, după caz, de la data la care s-a realizat încredinţarea în vederea adopţiei, s-a aprobat adopţia ori s-a instituit plasamentul sau tutela.
(2) De drepturile prevăzute la alin. (1) beneficiază şi persoanele care realizează venituri supuse impozitului pe venit, dar care, potrivit legii, sunt scutite de plata acestora.
(3) În calculul celor 12 luni prevăzute la alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, considerate, în înţelesul ordonanţei de urgenţă, lună întreagă.
(4) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la alin. (7).
(5) Prin excepţie, se acceptă ca o singură dată fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (4).