Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DISCRIMINARE ????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DISCRIMINARE ????

As vrea sa va adresez o intrebare....DE 100 PUNCTE...
Intrucat in ultima vreme ma intalnesc tot mai des cu astfel de situatii in dorinta mea de a achizitiona un sejur atat in tara cat si in strainatate, doresc sa stiu daca este normal ca agentii economici , prin agentiile de turism sa supuna la plata integrala sau in proportie de 50 % dintr-un sejur pt un copil de 5.5 ani, doar pt ca se cazeaza in camera cu un adult platitor, in conditiile in care daca ar fi cazat in camera cu doi adulti, acelasi copil ar avea gratuitate.#-o
Acest lucru l-am intalnit in mai multe agentii din tara si personal mi se pare o discriminare pt parintii singuri ! Ce vina are copilul ca parintii sunt divortati, sau de ce trebuie sa suport tot eu ca mama singura, acest supliciu. Dupa ce ca statul nu ma sustine in niciun fel ca parinte singur, dupa ce ca imi cresc singura copilul, sa platesc si sejurul la dublu desi am un singur venit , mi se pare incredibil!!!!:((
Mi se pare mie ciudat sau ...este ceva ce nu cunosc in legislatia noastra?? Asta ...nu cumva se numeste discriminare????? :sorry::-/
Multumesc
Nu e nici o discriminare.
Agentiile de turism platesc la randul lor serviciile oferite de companile aeriene/de transport si cele hoteliere. Fiecare dintre acestea au conditii proprii de transport si cazare.

In unele tari/hoteluri minorul poate sa locuiasca gratuit, cu unele companii aeriene poate sa calatoreasca gratuit ( daca are sub 2 ani si nu are nevoie de loc) etc. Alegeti o oferta care sa nu fie un "supliciu".
Din pacate, serviciile turistice oferite de agentiile de turism sunt o marfa. Pretul acesteia se constituie din costurile care il determina, precum si din adaosuri comerciale, taxe si impozite etc. suportate in intragime de cumparator. Daca in considerarea acestui pret, costurile respective sunt mai mari in cazul unei camere de catre un parinte, tocmai prin neutilizarea unui loc liber din camera, iar acest fapt este determinat de oferta hotelirului, care ajunge astfel sa se reflecte si in pretul agentiei, atunci termenul discriminare, desi poate sa para potrivit, nu prea este. Spre a fi mai clar va dau ca exemplu faptul ca nu puteti considera discriminare plata cu un pret mai mare a unei paini de aceeasi cantitate si aparenta calitate cu a alteia, produsa de un alt producator. Daca insa, Stabilirea in acest mod al pretului mascheaza numai o conditionare a vanzarii mai multor marfuri (servicii), se poate incerca o plangere la protectia consumatorului si invocarea unor clauze abuzive in relatia prestator de servicii-consumator. Crd insa ca va fi greu de dovedit abuzul, dar se poate incerca. Asta presupune o explicatie a costurilor diferite pentru ambele situatii, din partea prestatorului de servicii turistice.
Pe de ata parte, cred ca ofertele turistice sunt atat de variate si concurenta in acest domeniu atat de mare, incat principala sanctiune pe care o puteti aplica chiar dvs. ar fiaceea de a cauta o oferta in sensul dorit si a o achizitiona, renuntind la cele ce nu va convin. Sper ca veti reusi sa gasiti.
Succes si vacanta placuta!
Multumesc pt raspunsuri.... In mare parte va pot da dreptate, pe de alta parte insa, stau si ma intreb cati parinti singuri vin in vacante cu copii ce ar putea beneficia de gratuitate? Daca s-ar face o statistica sunt convinsa ca nici 10 % din sejururi nu sunt ocupate de cei ...ca mine. Mai mult , s-ar putea gandi ca ei pierd un loc de adult, DAR pot gandi si ca daca se zgarcesc la 200 euro, pierd 400, pt ca eu renunt ..Sau..s-ar putea aloca un locuri in camere single,pt cei ca mine, nu?
In conditiile de criza, in conditiile in care tot mai multi raman acasa sau renunta la concedii normale, nu stiu daca astfel de conditii puse, atrag sau din contra nu indeparteaza..clientii.
Dar cum ar spune Mircea Badea "traim in Romania si asta ne opcupa tot timpul". Aceasta regula de doi bani, a fost preluata de la minunatii vecini bulgari care au avut dintotdeauna aceasta regula.
S-aveti o zi buna :);)
adutescu a scris:

Nu e nici o discriminare.
Agentiile de turism platesc la randul lor serviciile oferite de companile aeriene/de transport si cele hoteliere. Fiecare dintre acestea au conditii proprii de transport si cazare.

In unele tari/hoteluri minorul poate sa locuiasca gratuit, cu unele companii aeriene poate sa calatoreasca gratuit ( daca are sub 2 ani si nu are nevoie de loc) etc. Alegeti o oferta care sa nu fie un "supliciu".

Stiu ca in unele tari poate locui gratuit, DAR...mi se pare putin deplasat ca in propira-mi tara sa nu pot alege o vacanta, pt ca ...nu mi-o permit, din acest punct de vedere !!:sorry:
zaharia65_2 a scris:

Din pacate, serviciile turistice oferite de agentiile de turism sunt o marfa. Pretul acesteia se constituie din costurile care il determina, precum si din adaosuri comerciale, taxe si impozite etc. suportate in intragime de cumparator. Daca in considerarea acestui pret, costurile respective sunt mai mari in cazul unei camere de catre un parinte, tocmai prin neutilizarea unui loc liber din camera, iar acest fapt este determinat de oferta hotelirului, care ajunge astfel sa se reflecte si in pretul agentiei, atunci termenul discriminare, desi poate sa para potrivit, nu prea este. Spre a fi mai clar va dau ca exemplu faptul ca nu puteti considera discriminare plata cu un pret mai mare a unei paini de aceeasi cantitate si aparenta calitate cu a alteia, produsa de un alt producator. Daca insa, Stabilirea in acest mod al pretului mascheaza numai o conditionare a vanzarii mai multor marfuri (servicii), se poate incerca o plangere la protectia consumatorului si invocarea unor clauze abuzive in relatia prestator de servicii-consumator. Crd insa ca va fi greu de dovedit abuzul, dar se poate incerca. Asta presupune o explicatie a costurilor diferite pentru ambele situatii, din partea prestatorului de servicii turistice.
Pe de ata parte, cred ca ofertele turistice sunt atat de variate si concurenta in acest domeniu atat de mare, incat principala sanctiune pe care o puteti aplica chiar dvs. ar fiaceea de a cauta o oferta in sensul dorit si a o achizitiona, renuntind la cele ce nu va convin. Sper ca veti reusi sa gasiti.
Succes si vacanta placuta!

Multumesc pt raspunsuri.... In mare parte va pot da dreptate, pe de alta parte insa, stau si ma intreb cati parinti singuri vin in vacante cu copii ce ar putea beneficia de gratuitate? Daca s-ar face o statistica sunt convinsa ca nici 10 % din sejururi nu sunt ocupate de cei ...ca mine. Mai mult , s-ar putea gandi ca ei pierd un loc de adult, DAR pot gandi si ca daca se zgarcesc la 200 euro, pierd 400, pt ca eu renunt ..Sau..s-ar putea aloca un locuri in camere single,pt cei ca mine, nu?
In conditiile de criza, in conditiile in care tot mai multi raman acasa sau renunta la concedii normale, nu stiu daca astfel de conditii puse, atrag sau din contra nu indeparteaza..clientii.
Dar cum ar spune Mircea Badea "traim in Romania si asta ne opcupa tot timpul". Aceasta regula de doi bani, a fost preluata de la minunatii vecini bulgari care au avut dintotdeauna aceasta regula.
S-aveti o zi buna :);)