Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DISCRIMINARE ????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DISCRIMINARE ????

As vrea sa va adresez o intrebare....DE 100 PUNCTE...
Intrucat in ultima vreme ma intalnesc tot mai des cu astfel de situatii in dorinta mea de a achizitiona un sejur atat in tara cat si in strainatate, doresc sa stiu daca este normal ca agentii economici , prin agentiile de turism sa supuna la plata integrala sau in proportie de 50 % dintr-un sejur pt un copil de 5.5 ani, doar pt ca se cazeaza in camera cu un adult platitor, in conditiile in care daca ar fi cazat in camera cu doi adulti, acelasi copil ar avea gratuitate.#-o
Acest lucru l-am intalnit in mai multe agentii din tara si personal mi se pare o discriminare pt parintii singuri ! Ce vina are copilul ca parintii sunt divortati, sau de ce trebuie sa suport tot eu ca mama singura, acest supliciu. Dupa ce ca statul nu ma sustine in niciun fel ca parinte singur, dupa ce ca imi cresc singura copilul, sa platesc si sejurul la dublu desi am un singur venit , mi se pare incredibil!!!!:((
Mi se pare mie ciudat sau ...este ceva ce nu cunosc in legislatia noastra?? Asta ...nu cumva se numeste discriminare????? :sorry::-/
Multumesc
In situatia expusa de dv. nu se aplica sintagma ''traim in Ro...'' si nici nu vad unde ar fi discriminarea. Conditiile de cazare si pret nu sunt impuse de agentiile de turism din Romania, ei sunt doar niste intermediari. Fiecare proprietar de hotel, pensiune, etc. este liber sa isi stabileasca preturile si conditiile. Nimeni nu este obligat ca in hotelul sau sa aiba camere single pentru ca ar fi mai ieftine decat cele double. Nici nu poate fi nimeni fortat sa inchirieze o camera double la pret de single pentru ca un client vrea mai mult spatiu sau pentru ca vine cu piciul in vacanta. Aici regula jocului e simpla: iti permiti platesti, nu iti permiti, nu cumperi serviciul.
Daca dv. v-ati ales ca destinatie Bulgaria, dar conditiile impuse de cei de acolo nu se incadreaza in bugetul dv. aveti posibilitatea sa va alegeti alta destinatie. Pe de alta parte, a merge in concediu nu este o obligatie, este o dorinta a celui in cauza; cine isi permite se duce, cine nu, sta acasa sau gaseste o alternativa.
Discriminarea ar fi fost in situatia in care vi s-ar fi adus la cunsotina faptul ca nu puteti avea acces la serviciile oferite de ei deoarece sunteti parinte singur.
m_ella2005 a scris:

In situatia expusa de dv. nu se aplica sintagma ''traim in Ro...'' si nici nu vad unde ar fi discriminarea. Conditiile de cazare si pret nu sunt impuse de agentiile de turism din Romania, ei sunt doar niste intermediari. Fiecare proprietar de hotel, pensiune, etc. este liber sa isi stabileasca preturile si conditiile. Nimeni nu este obligat ca in hotelul sau sa aiba camere single pentru ca ar fi mai ieftine decat cele double. Nici nu poate fi nimeni fortat sa inchirieze o camera double la pret de single pentru ca un client vrea mai mult spatiu sau pentru ca vine cu piciul in vacanta. Aici regula jocului e simpla: iti permiti platesti, nu iti permiti, nu cumperi serviciul.
Daca dv. v-ati ales ca destinatie Bulgaria, dar conditiile impuse de cei de acolo nu se incadreaza in bugetul dv. aveti posibilitatea sa va alegeti alta destinatie. Pe de alta parte, a merge in concediu nu este o obligatie, este o dorinta a celui in cauza; cine isi permite se duce, cine nu, sta acasa sau gaseste o alternativa.
Discriminarea ar fi fost in situatia in care vi s-ar fi adus la cunsotina faptul ca nu puteti avea acces la serviciile oferite de ei deoarece sunteti parinte singur.

Daca ati fi citit cu atentie textul meu intial "...doresc sa stiu daca este normal ca agentii economici , prin agentiile de turism sa supuna la plata integrala sau in proportie de 50 % dintr-un sejur pt un copil de 5.5 ani, doar pt ca se cazeaza in camera cu un adult platitor..." , ati fi inteles ca eu nu am spus ca este discriminare , ci intrebam daca ar putea fi ...
Mai mult, din raspunsurile anterioare reiese clar ca aceasta nemultumire o am vis-a-vis de locatiile din Romania si am precizat doar ca modelul a fost preluat de la bulgari. Ca si o curiozitate, ma intreb de ce acest lucru nu era valabil pana la criza ce ne-a lovit pe toti?
In alta ordine de idei, cand am spus ca "nu-mi permit un concediu in tara ", ma refeream la faptul ca mi se pare deplasat si revoltator sa pui la plata integrala un copil de 5 ani , pt ca facand o comparatie cu alte destinatii, in Romania copilul plateste 100 %, iar in strainatate 50 % din sejur...Aste e deplasat, indiferent ce motive s-ar invoca si nu ca nu mi-as permite un concediu.
Cat despre camere single...hotelurile chiar sunt obligate sa aiba, pt ca in concedii nu merg doar cupluri, ci si oameni care sunt singuri . Iar ca fapt divers...o camera single nu e chiar ..ieftina, ci reprezinta 80 % din pretul unei camere duble.
Ca si concluzie...sigur ca e alegerea mea daca merg sau nu in astfel de locuri...si un lucru stiut de toti este ca exista o multitudine de oferte , astfel incat chiar am de unde alege... Era vb insa...doar de principiu si ..atitudine...