Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ajutor
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ajutor

as dori sa-mi spuneti daca in registrul de incasari si plati ,platile si incasarile se trec cu tva tinind cont de faptul ca sunt platitor de tva.cum imi calculez la sfirsitul anului venitul brut si venitul net folosindu-ma numai de acest registru.in acest registru se trece si valoarea de nir?
in registrul de incasari si plati se vor trece sumele fara tva, iar pentru taxa deductibila, respectiv colectata se va folosi jurnalul de vanzari si cumparari.

venit net = venit brut - cheltuieli deductibile

se iau in considerare venituirile si cheltuielile efectiv realizate sau efectuate in anul fiscal respectiv.

de ex. daca primiti factura pe marfa in15 dec 2010, iar plata o efectuati in 2011, cheltuiala este aferenta anului 2011.
care sunt cheltuielile deductibile?
cele efectuate in scopul realizarii veniturilor.

studiati cu atentie art. 48 si normele metodologice de aplicare ale codului fiscal.