Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... poate scoate singur tatal copilul din tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

poate scoate singur tatal copilul din tara?

Buna ziua
Am in familie urmatoarea situatie: au venit in tara din Canada sora mea, sotul si nepotul. Nepotul vrea sa ramana cateva luni la bunici in Romania. Poate sa vina ulterior cumnatul meu singur( deoarece sora mea nu mai are concediu) si sa plece cu el? E nevoie de procura de aici din Romania sau din Canada?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!!!
~ Conținut șters la cerere ~
daca parintii au cetatenie romana, atunci parintele care ramane in Canada (in speta mama), trebuie sa dea o declaratie in fata notarului ca este de acord ca tatal sa scoata copilul din tara.
Unde la notar?in Canada sau Romania??? Ei se gandeau ca sora mea sa dea o declaratie acolo in canada ca sunt si cetateni canadieni??????