Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... comunicarea deciziei de pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

comunicarea deciziei de pensie anticipata partiala

soacra mea e nascuta in 1954, anul acesta pe 24 august face 56 de ani si lucreaza de la varsta de 19 ani. la inceputul lui mai si-a depus dosarul pt pensionare anticipata. Doreste sa stie daca sunt sanse sa il aprobe, avand in vedere ca a trecut aproape 1 luna de cand si-a depus actele si nu i-a venit niciun raspuns.
multumesc pt raspuns.
Bineînţeles că va primi un răspuns, iar acesta se va concretiza într-o Decizie de acordarea a drepturilor de pensie anticipată parţială, dacă sunt îndeplinite condiţiile privitoare la stagiu şi cele privitoare la vârstă.
Sau printr-o Decizie de respingere în situaţia în care nu sunt îndeplinite condiţiile cu privire la stagiul de cotizare şi vârstă, aşa cum sunt reglementate în art. 50, din Legea nr. 19/2000.

ªi nu în ultimul rând ar trebui să ştiţi că asupra unui dosar de pensie, Casele de pensii, se pot pronunţa în teremen de 45 de zile.
Având în vedere numeroasele solicitări de acordare a drepturilor de pensie anticipată parţială, volumul de muncă al caselor teritoriale a crescut foarte mult, ceea ce poate explica întârzierea în emiterea unei decizii.

deocamdata noua lege nu a fost publicata.si daca va fi,se aminteste expres in lege ca toate cererile depuse inainte de data aplicarii noii legi vor fi solutionate dupa legea existenta la acea data.(data depunerii cererii) deci sigur soacra dvs.v-a primi decizia.de obicei decizia vine si peste 2-3 luni(din cazuri cunoscute de mine) dar banii ii v-a primi de la data cererii.
Art. 62 din Legea pensiilor prevede: "pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege".

cel mai bine ar fi mearga la Casa de Pensii sa intrebe in ce stadiu se afla dosarul dansei.

Av. Larisa Somfalean
ion g a scris:

deocamdata noua lege nu a fost publicata.si daca va fi,se aminteste expres in lege ca toate cererile depuse inainte de data aplicarii noii legi vor fi solutionate dupa legea existenta la acea data.(data depunerii cererii) deci sigur soacra dvs.v-a primi decizia.de obicei decizia vine si peste 2-3 luni(din cazuri cunoscute de mine) dar banii ii v-a primi de la data cererii.

Potrivit art. 83, alin.3, din Legea nr. 19/2000, drepturile de pensie anticipată parţială se acordă şi se plătesc:
a)de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat, daca cererea a fost depusa in termenul prevazut la alin. (1), in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III
b) de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa in termenul prevazut la alin. (1), in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. IV si V si art. 5 alin. (2)
laris a scris:

Art. 62 din Legea pensiilor prevede: "pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege".

cel mai bine ar fi mearga la Casa de Pensii sa intrebe in ce stadiu se afla dosarul dansei.

Av. Larisa Somfalean

Art. 62, din Legea nr. 19/2000, privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, este aplicabil unei alte categorii de pensie şi anume pensia de invaliditate, referindu-se la revizuirea medicală.
Potrivit art. 50, alin.1, din legea mai sus menţionată, pot beneficia de pensie anticipată parţială asiguraţii, care au realizat stagiile complete de cotizare, precum şi cei care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 10 ani, reducerea vârstei standard facându-se cu cel mult 5 ani.
florisiris, utilizator