avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... comunicarea deciziei de pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

comunicarea deciziei de pensie anticipata partiala

soacra mea e nascuta in 1954, anul acesta pe 24 august face 56 de ani si lucreaza de la varsta de 19 ani. la inceputul lui mai si-a depus dosarul pt pensionare anticipata. Doreste sa stie daca sunt sanse sa il aprobe, avand in vedere ca a trecut aproape 1 luna de cand si-a depus actele si nu i-a venit niciun raspuns.
multumesc pt raspuns.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:16, 9 Iunie 2010
Simona.Teschere a scris:

soacra mea e nascuta in 1954, anul acesta pe 24 august face 56 de ani si lucreaza de la varsta de 19 ani. la inceputul lui mai si-a depus dosarul pt pensionare anticipata. Doreste sa stie daca sunt sanse sa il aprobe, avand in vedere ca a trecut aproape 1 luna de cand si-a depus actele si nu i-a venit niciun raspuns.
multumesc pt raspuns.

1. Daca a depus dosarul in luna mai si indeplineste conditiile de pensionare va primi decizia de pensionare indiferent ce legi vor aparea intre timp.
2. Termenul legal de emitere a deciziei de pensionare, de catre Casa de Pensii, este de 45 de zile de la data depunerii dosarului. De regula acest termen este depasit, in special in Bucuresti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala dana81 dana81 Buna ziua. In cazul unei decizii de pensie anticipat partial, angajatul mai poate lucra cu acordul angajatorului pana la o eventuala hotarare de incetare a ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala Emilia Tofan Emilia Tofan Am un angajat care doreste sa se pensioneze anticipat. Indeplineste conditiile de varsta si stagiu de cotizare asa cum sunt prevazute de legea 19/2000. ... (vezi toată discuția)
Angajare pensionara cocacola1313 cocacola1313 Buna ziua! mama mea este pensionara de 1 an si ar vrea sa se angajeze cu 6 ore pe zi vanzatoare la un magazin in zona. As vrea sa intreb daca poate face legal ... (vezi toată discuția)