Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... comunicarea deciziei de pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

comunicarea deciziei de pensie anticipata partiala

soacra mea e nascuta in 1954, anul acesta pe 24 august face 56 de ani si lucreaza de la varsta de 19 ani. la inceputul lui mai si-a depus dosarul pt pensionare anticipata. Doreste sa stie daca sunt sanse sa il aprobe, avand in vedere ca a trecut aproape 1 luna de cand si-a depus actele si nu i-a venit niciun raspuns.
multumesc pt raspuns.
Simona.Teschere a scris:

soacra mea e nascuta in 1954, anul acesta pe 24 august face 56 de ani si lucreaza de la varsta de 19 ani. la inceputul lui mai si-a depus dosarul pt pensionare anticipata. Doreste sa stie daca sunt sanse sa il aprobe, avand in vedere ca a trecut aproape 1 luna de cand si-a depus actele si nu i-a venit niciun raspuns.
multumesc pt raspuns.

1. Daca a depus dosarul in luna mai si indeplineste conditiile de pensionare va primi decizia de pensionare indiferent ce legi vor aparea intre timp.
2. Termenul legal de emitere a deciziei de pensionare, de catre Casa de Pensii, este de 45 de zile de la data depunerii dosarului. De regula acest termen este depasit, in special in Bucuresti.