Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DATA FACTURII DIFERA DE DATA RECECPTIEI BUNURILOR IN ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DATA FACTURII DIFERA DE DATA RECECPTIEI BUNURILOR IN CAZUL ACHIZ INTRACOMUNITARE

Buna ziua

M-ar interesa si pe mine urmatoarea problema...

Am achizitie intracomunitara de bunuri.Data facturii este 28.05.2010 iar data receptiei 04.06.2010.Pot inregistra nota:

371=401
4426=4427

la data de 04.06.2010?Este vreo problema in ceea ce priveste declaratia 390 daca achizitia se va realiza la data receptiei si nu la data facturii??

Multumesc!

eu zic ca nu.. e vb de cand a intrat efectiv marfa nu de cand a fost emisa factura.. daca ar fi venit cu vaporul din china la 6 luni de la emiterea facturii, tot la data receptiei inregistrati nu data facturarii
ART. 135 Cod Fiscal

Faptul generator şi exigibilitatea pentru achiziţii intracomunitare de bunuri
(1) În cazul unei achiziţii intracomunitare de bunuri, faptul generator intervine la data la care ar interveni faptul generator pentru livrări de bunuri similare, în statul membru în care se face achiziţia.
(2 În cazul unei achiziţii intracomunitare de bunuri, exigibilitatea taxei intervine în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevăzute în legislaţia altui stat membru la articolul echivalent art. 155 alin. (1), dacă aceasta este emisă înainte de cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.

deci exigibilitatea taxei in cazul dvs. a intervenit in luna mai, iar decl. 390 trebuie depusa pana pe data de 15 iunie.
Multumesc!