Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 390 vies
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

390 vies

buna ziua1
am o factura din Germania emisa pe 29.01.2010
am platit pe 15.01.2010 in baza unei fact proforme emisa la 15.01.2010.
marfa a sosit pe 22.01.2010
la ce curs inreg factura in conta?
si pe factura am marfa la o pozitie si transport a doua pozitie
ce fac bag transp in pretul marfii?
si la 390 cum declast si achizitie de bunuri si prest servicii la ac factura?
va multumesc!
1. In cazul in care factura nu a fost emisa inainte de cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, inregistrarea taxei in contabilitate se face la cursul de schimb din cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.

2. In cazul in care factura a fost emisa inainte de cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, inregistrarea taxei in contabilitate se face la cursul de schimb de la data emiterii facturii.

Un exemplu bun care l-am luat de pe net:

Exemplu
Sa presupunem ca in data de 22.09.2008 vom receptiona marfuri provenite dintr-un stat membru in baza notei de intrare-receptie in valoare totala de 1.000 euro.

Ulterior, respectiv in data de 27.10.2008, primim factura externa emisa in data de 20.09.2008.

Din punct de vedere contabil vom proceda astfel:
in data de 22.09.2008 efectuam receptia marfurilor la cursul de schimb din data receptiei bunurilor, sa presupunem 3,5346 lei/euro:

371 = 401 3.534,60
„Marfuri“ "Furnizori“
in data de 15.10.2008 vom intocmi o autofactura in scopul taxei la cursul de schimb din data de 15.10.2008, sa presupunem 3,5462 lei/euro, moment in care intervine exigibilitatea taxei:

4426 = 4427 673,78
„TVA deductibila“ „TVA colectata“
in data de 27.10 2008, intrucat am primit factura externa emisa in data de 20.09.2008 vom proceda astfel:
– stornam inregistrarea efectuata in baza autofacturii din data de 15.10.2008:

4426 = 4427 673,78
„TVA deductibila“ „TVA colectata“

– exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii, in speta in data de 20.09.2008, cursul de schimb folosit pentru inregistrarea taxei este cel din data emiterii facturii, sa presupunem 3,5876 lei/euro:
4426 = 4427 681,64
„TVA deductibila“ „TVA colectata“

Din punct de vedere fiscal vom proceda astfel:
in decontul de TVA aferent lunii in care s-a primit factura externa, diferenta in plus o vom trece la randul de regularizari;
declaratia recapitulativa din trimestrul III o vom rectifica corespunzator acestei diferente.

Concluzie

Cursul de schimb valutar utilizat pentru inregistrarea in contabilitate a achizitiei intracomunitare in baza notei de intrare-receptie difera fata de cursul de schimb valutar utilizat pentru inregistrarea taxei in jurnalele de TVA, in decontul de TVA, precum si in declaratia recapitulativa.

Acte normative aplicabile:
Pct. 126 alin. (1) si (2) si pct. 152 alin. (5) din Reglementari contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005
Art. 134 si art. 135 din Codul fiscal
Anexa Nr. 2 la Ordinul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 94/2008 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) „Decont de taxa pe valoarea adaugata“ Punctul 3.1. litera c) si d) din Anexa nr. 4 la Ordinul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 552/2008 pentru aprobarea modelului si continutului formularului „Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri“
In concluzie nu este importanta data platii, ve-ti inregistra diferente de curs valutar atunci cand inchideti plata cu factura (contul furnizorului sa fie 0 si in lei si in valuta).

Personal, merg pe un curs fix stabilit la inceputul anului (de regula este cel previzionat de institute de statistica, informatia o iau de pe net) si calculez doar diferentele de curs valutar la data Bilantului.

Am avut controale 2 pana acum pe Intracomunitar si nu a comentat nimeni nimic, ba chiar s-au bucurat pt ca le-a fost mai usor sa verifice veridicitatea inregistrarilor. Inclusiv mie-mi este de 10 ori mai usor.

Din 01.01.2009 tot merg cu 4.2 la curs si se pare ca am facut alegerea perfecta. Il voi pastra si pentru 2010.
Cosmin Antohe, Contabil
art.139^1
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operaţiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Naţională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operaţiunea în cauză.

22. (1) În sensul art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Naţională a României se înţelege cursul de schimb comunicat de respectiva bancă în ziua anterioară şi care este valabil pentru operaţiunile care se vor desfăşura în ziua următoare.

(4) În cazul achiziţiilor intracomunitare de bunuri, cursul de schimb utilizat pentru determinarea în lei a bazei impozabile a taxei este cursul din data exigibilităţii taxei, astfel cum este stabilit la art. 135 din Codul fiscal, indiferent de data la care sunt sau vor fi recepţionate bunurile.
katica, utilizator
Ceea ce pot spune este faptul ca oricat legea ar fi de stufoasa, mie-mi place sa fiu si practic, astfel chiar daca merg pe articolele de lege sau de exemplu pe un curs fix care aproximeaza o medie pentru o anumita perioada, cel putin din puct de vedere al TVA-ului eu nu prejdiciez statul cu nimic intrucat la receptia marfii inregistrez 4426=4427 prin urmare nu datorez nimic astatului.
Plata TVA-ului o fac cand efectiv livrez marfa, iar acolo pretul este in RON.

In ceea ce privesc cheltuielile la descarcarea gestiunii, cred ca diferentele sunt minore.
Astfel eu am decis sa operez la un curs fix intrarile de marfuri.
Profit ca exista deja un subiect creat pe tema 390 VIES si va rog sa imi raspundeti, daca se poate, la urmatoarea intrebare: serviciile achizitionate (lunar) de la Reuters (certif de rezidenta: Elvetia) si pentru care noi aplicam taxare inversa, se declara sau nu in 390?
Sincer, eu inteleg ca nu, fiindca scrie in instructiuni ca nu se declara decat serviciile primite de la soc. din U.E.
Multumesc