Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 390 vies
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

390 vies

buna ziua1
am o factura din Germania emisa pe 29.01.2010
am platit pe 15.01.2010 in baza unei fact proforme emisa la 15.01.2010.
marfa a sosit pe 22.01.2010
la ce curs inreg factura in conta?
si pe factura am marfa la o pozitie si transport a doua pozitie
ce fac bag transp in pretul marfii?
si la 390 cum declast si achizitie de bunuri si prest servicii la ac factura?
va multumesc!
Buna ziua Am si eu o problema foarte urgenta legata de decl.390
Am achizitionat marfa dintr-un stat membru in luna ianuarie.In data de 15.03.2010 ni se emite o factura de penalitati de100 euro pe motiv ca nu s-a achitat factura din ianuarie.Societatea plateste in data de 30.03.2010 factura+penalitatile.Ulterior se constata faptul ca factura de penalitati nu trebuia emisa deoarece nu aveam termen scadent inca.Drept urmare furnizorul ne transmite in 31.03.2010 un "credit note"pentru cei 100 euro .Totul se inchide mai putin cei 100 euro care au plecat din cont pe 30.03.2010.Trebuie emisa autofactura pentru ei ? Trebuie trecuti in del.390 aferenta lui martie ?
Cu multumiri