Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa imi apar dreptul? Acordul vecinilor privind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa imi apar dreptul? Acordul vecinilor privind constructiile noi.

Buna ziua,

Locuiesc in Timisoara, intr-o zona rezidentiala. Langa casa mea are sediul o firma care are construite doua hale de productie. In afara de aceasta firma in rest sunt numai cladiri de locuit in zona.
La inceputul acestui an firma respectiva a cumparat casa dintre locuinta mea si sediul lor.
A demolat complet acea casa si a demolat si o hala simpla fara etaj ce o avea construita pe terenul lor.
A inceput constructia unei noi hale imense pe ambele terenuri in regim de inaltime P+2 cu etaje
foarte inalte. Hala va avea regim de birouri si microproductie si este amplasata la circa 3 metri de
cladirea mea.
Cei de la firma mi-au solicitat in doua randuri sa imi dau acordul cu privire la aceasta constructie,
iar eu am refuzat pe motiv ca datorita inaltimii imi umbreste tot spatiul liber din spatele casei si
pentru motivul ca este o zona rezidentiala si o activitate de microproductie generatoare de zgomot ar fi
deranjanta. Din cunostintele mele pentru obtinerea autorizatiei de constructie in acest caz specific
ar fi avut nevoie de acordul expres si autentificat al vecinilor.
Am verificat la primaria Timisoara si am constatat ca ei nici nu au autorizatie de constructie cu toate ca,
constructia este inceputa de circa 3 luni si este intr-un stadiu destul de avansat.
Am initiat o discutie cu ei pentru rezolvarea pe cale amiabila a situatiei propunand doua variante, una a unor plati compensatorii sau a vanzarii casei mele cu teren la un pret de piata majorat cu 50% lucru ce
mi s-a parut de bun simt. Am fost refuzat, fiindu-mi oferit un pret sub nivelul pietii si astfel am refuzat.
Vreau sa va rog sa ma indruma-ti ce cale sa aleg pentru rezolvarea acestei situatii?
In caz ca sunt sanse de castig din partea mea sunt dispus sa angajez un avocat si sa inaintez cauza in judecata. interesele in joc sunt foarte mari, deoarece constructia in derulare o estimez la o valoare de circa 2.500.000 Euro si nu cred ca acea firma isi va permita sa opreasca lucrarile.
Va multumesc pentru ajutor si orice sfat e binevenit.
In astfel de cazuri apar autorizatii miraculoase, constructia continuand fara a se sinchisi de protestele locuitorilor. In centrul unui municipiu a aparut o benzinarie al carei amplasament incalca toate normele de vecinatate. Nu a luat nimeni nici o masura impotriva nelegiuitului. In temeiul legii accesului la informatii, faceti o cerere la primarie pentru a afla daca exista autorizatie pentru constructie si cum de s-a eliberat fara acordul vecinilor. Primaria e obligata sa va raspunda in 10 zile. Functie de acest raspuns, actionati in instanta constructorul sau primaria.