Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorarea capitalului social S.R.L.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorarea capitalului social S.R.L.

Cum procedez pentru a mari capitalul social la un S.R.L.?
Va multumesc!
Din ce punct de vedere ? Cooptare de nou asociat? Trebuie detalii , va rog .
O societate de leasing a cerut administratorului sa mareasca capitalul social la 30.000 euro ( acum e 200 lei) pentru a-i aproba leasingul. Cum procedeaza?
Depune numerarul la banca ( capital social) , in contul curent al societatii? Trebuie sa mearga si la ORC ? Cit dureaza aceasta operatiune? Cind poate ridica numerarul de la banca?
Presupun ca administratorul este si asociat , pentru ca asociatii sint cei care aduc aport la majorarea capitalului .
Se face o aga , cf legii 31/1990 - extraordinara , cu ordine de zi - majorare capital , cine - cit aduce , termen , care va fi componenta capitalului ( daca sunt mai multi asociati , ce pondere vor avea fiecare , care va fi cota de participare la profit/pierdere , etc )
In baza acestei aga se modifica actul constitutiv - aici e parte juridica si nu ma pricep foarte bine .
Se subscrie capitalui si se varsa in termenul stabilit in aga .
Apoi actul constitutiv se depune la ORC si se asteapta hot judecatorului prin care se admite majorarea de capital .
Dupa care se poate utiliza suma de bani depusa in contul capitalului.
Despre durata - nu stiu ce sa spun, dar cred ca mai mult de 1 luna sigur.
Este o suma mare 30.000 euro - trebuie bine analizat daca este sau nu necesar acel leasing ; un SRL garanteaza cu capitalul social eventuale datorii neachitate catre terti si buget .