Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate la nastere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate la nastere copil

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu aceasta problema.Am nascut in 24 martie 2009, iar incepand cu 05.05.2009 mi s-a suspendat contractul de munca pentru concediu crestere copil pana la 2 ani, nu am beneficiat de un salariu mediu pe unitate si nici nu stiam de acest lucru pana acum. La 01 mai 2010 am reluat activitatea.Mentionez ca lucrez la o primarie de comuna si sunt functionar public.Se mai poate face acum cerere catre angajator sa beneficiez de acest salariu mediu pe unitate? E brut sau net?Va rog sa ma sprijiniti in aceasta problema si sa ma lamuriti ce cadru legal este. Va multumesc anticipat.
Acest ajutor in cuantul egal cu al unui salariu mediu pe unitate platit mamei pentru nasterea fiecarui copil se plateste conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National, art. 51. Acest contract colectiv reglementeaza relatiile dintre angajatori si salariati, or dumneavoastra nu sunteti salariat, sunteti functionar public. Opinia unei parti a specialistilor la care subscriu este ca functionarilor publici nu trebuie sa li se aplice prevederile contractelor colective de munca intrucat acestia nu sunt salariati iar raporturile dintre functionari si institutiile publice nu-s raporturi de munca, dar exista si juristi care considera contrariul. Mi-ar lua prea mult sa scriu motivele invocate de fiecare din tabere pentru a-si argumenta pozitia. Mai intai verificati sa vedeti daca sunteti functionar public, nu toate persoanele care lucreaza in institutii publice sunt functionari publici, poate totusi sunteti personal contractual si atunci in mod cert aveti dreptul la acest ajutor. Daca insa sunteti functionar public nu cred ca veti primi ajutorul, mai ales daca ne gandim si la masurile impuse institutiilor publice. Fireste, puteti incerca sa obtineti in instanta acest ajutor, dar sa nu riscati o disponibilizare mai ales ca trebuie redus numarul functionarilor publici, si probabil se va incepe cu cei mai incomozi.