Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor

Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie:

Exista o hotarare judecatoreasca de ordonanta presedintiala prin care s-a acordat program de vizita minor la domiciliul parintelui caruia nu i-a fost incredintat copilul.
Dupa aceasta hotarare de ordonanta presedintiala, a ramas definitivǎ hotararea judecatoreasca de divort si incredintare minor, la care nu s-a solicitat/acordat program de vizita minor pentru parintele caruia nu i-a fost incredintat copilul;
În acest caz hotararea judecatoreasca de ordonanta presedintiala (privind programul de vizita) anterioara hotararii judecatoresti de divort si incredintare minor mai are vreo aplicabilitate?
Copilul are 3 ani si jumatate si nu mai doreste sa mearga in vizita nici perioade scurte de un weekend. In perioada verii ar trebui sa stea o perioada de o luna. In acest caz mai sunt obligata prin hotarare sa-i dau copilul?

Multumesc.
Teoretic masurile stabilite prin ordonanta presedintiala au caracter temporar, cu aplicabilitate pana la solutionarea cereri pe calea dreptului comun. Deci, trebuia stabilit programul de vizitare prin sentinta de divort si incredintare a minorului. Asta nu inseamna ca, daca o sa invocati ca programul de vizitare nu e stabilit prin hotarare nu poate obtine un alt program de vizitare. Este parintele copilului si are dreptul la legaturi personale cu copilul, dincolo de obligatia acestuia la plata pensiei de intretinere.
Multumesc pentru raspuns. Problema este de a evita ca minorul sa mearga in vizita in perioada verii, cand va fi nevoit sa stea o luna. Nu sunt impotriva sa mearga in vizita perioade scurte sau sa vina sa-l vada oricand doreste, insa celalalt parinte refuza orice fel de colaborare si exista precedentul anului trecut cand o luna intreaga cat a durat vizita mi-a fost restrictionat accesul la a vorbi cu copilul la telefon si la orice informatie referitoare la copil. Dupa acea luna minorul mi-a reprosat ca l-am abandonat, acest lucru fiindu-i spus permanant de catre celalalt parinte.
De aceea intrebarea este daca pot sa nu-i dau copilul in acea perioada de o luna fara sa am probleme (la un nou proces de stabilire program de vizita deschis de mine sau de celalalt parinte, etc.) si sa respect celelalte termene de vizita mai scurte.
daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva, dispozitivul acesteia se executa
maroma a scris:

Multumesc pentru raspuns. Problema este de a evita ca minorul sa mearga in vizita in perioada verii, cand va fi nevoit sa stea o luna. Nu sunt impotriva sa mearga in vizita perioade scurte sau sa vina sa-l vada oricand doreste, insa celalalt parinte refuza orice fel de colaborare si exista precedentul anului trecut cand o luna intreaga cat a durat vizita mi-a fost restrictionat accesul la a vorbi cu copilul la telefon si la orice informatie referitoare la copil. Dupa acea luna minorul mi-a reprosat ca l-am abandonat, acest lucru fiindu-i spus permanant de catre celalalt parinte.
De aceea intrebarea este daca pot sa nu-i dau copilul in acea perioada de o luna fara sa am probleme (la un nou proces de stabilire program de vizita deschis de mine sau de celalalt parinte, etc.) si sa respect celelalte termene de vizita mai scurte.

un copil de 3 ani v-a reprosat ceva???:O#-o

probabil reproduce anumite elemente discutate cu celalalt parinte...
iar daca s-o ajuns la o restrictionare atat de acuta este clar ca si tatal considera necesar sa se "razbune" pe o atitudine similara din partea dvs. Ceea ce nu-i improbabila, judecand dupa faptul ca a FOST NECESARA o ordonanta de urgenta...

ce puteti face... totusi
1..sigur...varianta escaladarii situatiei conflictuale... practic aveti dreptul si conform acestui drept puteti face o plagere daca pe durata lunii respective va restrictiona accesul de orice fel la copil invocand desigur prevederile legii272 din 2004...iar solutionarea (eventuala...cu o amenda adminstrativa...in cel mai fericit caz) va fi de durata...si va reclama rabdare si multa, multa perseverenta

2. asumarea erorilor de atitudine din trecut..si depunerea unui efort deosebit pentru o conciliere civilizata intre voi ca parinti...(dar asta e o chestiune de orgoliu, nu-i asa?)

Beneficiile ambelor variante le puteti cantari cand copilul va fi adolescent...
Ordonanta are efecte provizorii numai pana la solutionarea irevocabila a cererii de divort si incredintare minor. Daca, in aceasta actiune, paratul nu a depus o cerere reconventionala prin care sa solicite un drept de vizita minor, atunci dupa ramanerea irevocabila a acestei hotarari, veti fi obligata doar la ce scrie in dispozitivul acesteia, nu veti mai fi obligata la respectarea programului de vizita stabilit prin ordonanta ale carei efecte au incetat la data ramanerii irevocabile a hotararii de divort si incredintare minor. ;)