Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare procent parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare procent parti sociale

Intr-un srl cu 2 asociati la care procentele de participare sunt de 60% cu 40% se doreste modificarea procentelor la 90% cu 10% dar fara cesiune parti sociale.
Se poate face aport de capital din dividendele de ridicat de catre asociatul care doreste procent mai mare, chiar nu stiu cum sa procedez
Multumesc anticipat pentru ajutor
Da se poate, prin hotarare a asociatilor, si bineinteles pe baza unei expertize contabile.
revin si cu alte intrebari: - pt. ce trebuie expertiza contabila?
- cum se procedeaza daca se aduce ca aport 1000 lei, se mareste numarul se parti sociale si respectiv procentul de aport ?
expertul contabil certifica faptul ca dividendele pe care le aveti de incasat se constitue ca aport la capitalul social.
daca se aduce ca aport 1000 lei, se mareste numarul se parti sociale si respectiv procentul de aport ?

DA
Daca societatea are director economic acesta nu poate sa intocmeasca o nota contabila pentru operatiunea respectiva?
Mentionez ca s-a mai facut o majorare de capital din profitul net, prin marirea valorii partilor sociale si la ORC initial s-a cerut NC facuta de expert contabil dar s-a renuntat aceasta nota fiind semnata de dir.ec.
daca se va majora capitalul social este obligatoariu ca la sf. anului sa se mareasca si rezerva legala la 5% din noul capital social, mentionez ca societatea are constituite si alte rezerve, o confirmare va rog