Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa.

Situatia mea si a sotiei mele este urmatoarea: Avem un teren pe numele amandurora pe care am construit o casa. Autorizatia de constructie am obtinut-o doar pe numele meu (nu ne-am gandit ca are importanta pe ce nume este). Intabularea casei vrem sa fie atat pe numele meu cat si a sotiei. Trebuie depuse ceva acte suplimentare sau intabularea se face oricum pe ambele persoane?
chiar daca va fi intabulata doar pe numele dvs. nu vor fi probleme. oricum, in dreptul nostru, proprietarul terenului este considerat si proprietarul constructiilor.
Da, dar sotia vrea neaparat sa apara si numele ei pe actul case.
Cand depuneti actele necesare la Biroul de cf pentru intabularea constructiei, veti solicita intabularea pe numele amandurora depunand si o declaratie autentica din care sa rezulte ca aceasta casa a fost edificata de ambii soti, in timpul casatoriei. ;)
Solicitati emitentului Autorizatiei de Construire indreptarea unei erori materiale, in sensul adaugarii si numelui sotiei.