Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Edificare casa in coproprietate cu prietena
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Edificare casa in coproprietate cu prietena

buna ziua.vreau sa imi construiesc o casa impreuna cu prietena mea(nu suntem casatoriti) .se poate face vreun act in care ambii sa avem aceleasi drepruri? 50/50 din casa?

dar..daca casa o sa fie construita pe numele meu pot apoi sa o trec si pe numele ei si sa avem drepturi egale?astept un raspuns..multumesc
Va sfatuiesc ca, inca de la inceput sa faceti actele pe numele la amandoi.
Car3men a scris:

Va sfatuiesc ca, inca de la inceput sa faceti actele pe numele la amandoi.

E cel mai bine asa, evitati discutiile viitoare.
Succes!!!
Ca si pocedura ar fi urmatoarele:
- cumparati terenul pe numele amandurora, fiecare sunteti cumparator si veti detine terenul in proportie de 50% fiecare
- solicitati impreuna autorizatia de construire - adica pe aceasta sa fie mentionat numele amandurora
- edificati constructia
- intocmiti cu primaria procesul-verbal de receptie la finalizarea lucrarilor, iar eliberarea acestuia se va face pe numele amandurora
- intabularea constructiei se va face ca bun comun, fiecare 50%
intabularea se va face ca bun propriu pe fiecare, dar vor fi in indiviziune.