avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Edificare casa in coproprietate cu prietena
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Edificare casa in coproprietate cu prietena

buna ziua.vreau sa imi construiesc o casa impreuna cu prietena mea(nu suntem casatoriti) .se poate face vreun act in care ambii sa avem aceleasi drepruri? 50/50 din casa?

dar..daca casa o sa fie construita pe numele meu pot apoi sa o trec si pe numele ei si sa avem drepturi egale?astept un raspuns..multumesc
Cel mai recent răspuns: hgvlad , utilizator 11:37, 9 Aprilie 2013
Va sfatuiesc ca, inca de la inceput sa faceti actele pe numele la amandoi.
Car3men a scris:

Va sfatuiesc ca, inca de la inceput sa faceti actele pe numele la amandoi.


E cel mai bine asa, evitati discutiile viitoare.
Succes!!!
Ca si pocedura ar fi urmatoarele:
- cumparati terenul pe numele amandurora, fiecare sunteti cumparator si veti detine terenul in proportie de 50% fiecare
- solicitati impreuna autorizatia de construire - adica pe aceasta sa fie mentionat numele amandurora
- edificati constructia
- intocmiti cu primaria procesul-verbal de receptie la finalizarea lucrarilor, iar eliberarea acestuia se va face pe numele amandurora
- intabularea constructiei se va face ca bun comun, fiecare 50%
intabularea se va face ca bun propriu pe fiecare, dar vor fi in indiviziune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa mea pe teren proprietate comuna sorin_marian sorin_marian Buna ziua. Am in proprietate impreuna cu cineva un teren (50% - 50%). Poate cineva sa imi spuna in ce conditii as putea sa construiesc pe acest teren iar ... (vezi toată discuția)
Situatia bunurilor in concubinaj janedoe45 janedoe45 Sunt intr-o relatie de concubinaj, in urma cu 3 ani dupa decesul parintilor mei, pe o suprafata de teren mostenita am construit o cabana de lemn. Exista vreo ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa camelia_b camelia_b Buna, Vreau sa stiu ce solutie exista ca atunci cand vom intabula casa construita de mine si sotul meu, pe actul de proprietate sa fim amandoi trecuti. ... (vezi toată discuția)