avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... situatia bunurilor in concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

situatia bunurilor in concubinaj

Sunt intr-o relatie de concubinaj, in urma cu 3 ani dupa decesul parintilor mei, pe o suprafata de teren mostenita am construit o cabana de lemn.
Exista vreo modalitate de a ramane eu proprietara asupra terenului insa pe constructie sa fim amandoi coproprietari, fiindca am construit-o impreuna cu concubinul. Care ar fi aceasta?
Mentionez ca:
_-constructia nu este inca inscrisa in CF
- contractul de construire cu intocmit cu firma e pe numele meu
- chitantele cu care s-au cumparat materiale sunt pe numele lui
Multumesc pentru rabdare! si pentru raspunsuri.
Cu stima,
Cel mai recent răspuns: Marius Zaharia , Avocat 08:01, 28 Ianuarie 2010
buna ziua!
inca mai puteti face un acord de asociere in vederea edificarii unei constructii.
acest acord, impreuna cu autorizatia de construire se vor nota in CF-ul imobilului.
la sfarsitul lucrarii procesul verbal de receptie fianla va fi emis pe numele amandurora.
si in baza acestuia constructia se va intabula in CF ca bun comun.
Buna ziua !
Avand in vedere ca regimul juridic al relatiei de concubinaj nu este similar celui de casatorie si tinand cont ca terenul este al dumneavoastra , ca urmare a dreptului de succesiune legal, in momentul de fata sunteti proprietara de drept atat a terenului cat si a constructiei pana la proba contrarie. Pentru a stapani in comun cabana este necesara existenta unui act de proprietate notarial, in care sa fiti trecuti ambii.
Va sfatuiesc sa va prezentati la un notar.
Cu stima !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatia bunurilor in concubinaj janedoe45 janedoe45 Sunt intr-o relatie de concubinaj, in urma cu 3 ani dupa decesul parintilor mei, pe o suprafata de teren mostenita am construit o cabana de lemn. Exista ... (vezi toată discuția)
Edificare casa in coproprietate cu prietena ovissx ovissx buna ziua.vreau sa imi construiesc o casa impreuna cu prietena mea(nu suntem casatoriti) .se poate face vreun act in care ambii sa avem aceleasi drepruri? ... (vezi toată discuția)
Drept asupra unei viitoare case daemon daemon Buna seara. Prietena mea detine un teren, pe care am dori sa ne construim o casa. L-a dobandit prin cumparare, cu contract in regula. Nefiind casatoriti, ... (vezi toată discuția)