Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limitare puncte pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limitare puncte pensie

Buna ziua,
Legea 19, la art. 78 (acum abrogat) prevede o limitare a punctajului anual la 5 puncte. Pentru anul 2001 si urmatorii s-a retinut contributia CAS a angajatului corespunzator cu 3 puncte, acestea crescand apoi. Din fisa de calcul de la Casa de Pensii se constata ca mi-a fost luat in calcul drept suma contributiva doar multiplul de 3 salarii medii brute pt. 2001, desi venitul meu brut a fost mai mare. Observ din adeverinta de venit eliberata de angajator (depusa de acesta la Casa de pensii) ca eu am platit CAS doar pt. 3 puncte, dar angajatorul a platit diferenta fara nici o limitare, pt. tot venitul meu brut. In aceste conditii, desi cota CAS a fost platita pentru mine in intregime este corect si legal ca sa fie luata in calcul doar o parte din suma ? Dupa aceasta logica ciudata ar trebui ca anterior lui 2001 sa nu se mai ia nimic in calcul deoarece CAS-ul era platit numai de angajator. Deoarece decizia mea de pensionare are data postei pe 5 mai si oricum trebuie sa depun o contestatie in urmatoarele 4 zile pentru neluarea in calcul pntru perioada 1992 - 2001 a orelor suplimentare, a sporului de concediu, a sporului de week-end (conform CCM pe institutie) puteti sa-mi dati o sugestie sa contest si limitarea sumelor contributive ?
Cu stima,
Radu Cristian
Este vorba despre art. 23, alin. (3) si art. 78, alin. (4) din Legea nr. 19/2000, modificate in 2003 si in 2007, deci nu abrogate. CAS s-a retinut si virat la o baza de calcul de 3 salarii medii brute in perioada 2001-2003, respectiv 5 salarii medii brute in perioada 2003-2007.
Radu Cristian a scris:
Observ din adeverinta de venit eliberata de angajator (depusa de acesta la Casa de pensii) ca eu am platit CAS doar pt. 3 puncte, dar angajatorul a platit diferenta fara nici o limitare, pt. tot venitul meu brut.

Dupa data de 01.04.2001 angajatorul nu are ce adeverinta sa emita. El avea obligatia legala sa depuna lunar la casa de pensii declaratia nominala prevazuta la art. 6 din Legea nr. 19/2000. Din aceste declaratii rezulta sumele pentru care angajatorul a retinut si virat CAS. Aceste sume constituie baza contributiva in vederea determinarii punctajului mediu anual.

Nu aveti niciun temei legal ca sa contestati decizia de pensie sub aceste aspecte.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Angajatorul a eliberat adeveinta de venit, conform evidentelor proprii. de exemplu pt. luna 04.2001:
Baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale 14.919.146 lei
CAS datorat de angajat: 1.452.443 lei
CAS virat: 7.267.232,013 lei
Pt. luna 12.2001
Baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale 18.057.923 lei
CAS datorat de angajat: 1.452.443 lei
CAS virat: 9.409.934,172 lei
Suma contributiva luata in calcul de catre Casa de pensii pt. 2001 este de 12.445.962 lei constant, desi au incasat de la angajat + angajator sume totale proportionale cu veniturile, fara limitare.
Problema pe care o ridic este daca pot valorifica aceasta inadvertenta intre textul legii si realitate. Nu cred ca are impotranta cine a platit CAS ci faptul ca s-a platit pt. tot venitul.
Cu stima, Radu Cristian

Radu Cristian a scris:
Angajatorul a eliberat adeveinta de venit, conform evidentelor proprii. de exemplu pt. luna 04.2001: (...)

Cred ca nu am fost suficient de clara in mesajul anterior: din declaratiile nominale rezulta la ce suma contributiva a retinut si platit CAS angajatorul, nu din evidente ulterioare proprii. Angajatorii care au platit CAS la mai mult de 3, respectiv 5 salarii medii brute pe economie au primit banii inapoi.

Radu Cristian a scris:
Suma contributiva luata in calcul de catre Casa de pensii pt. 2001 este de 12.445.962 lei constant, desi au incasat de la angajat + angajator sume totale proportionale cu veniturile, fara limitare.

Daca baza contributiva este de 12.445.962 lei, inseamna ca pentru aceasta s-a platit CAS. Din 01.04.2001 exista la toate casele de pensii evidente informatice cu sumele platite cu titlu de CAS de angajatori, indiferent ce adeverinte emit ei ulterior. Puteti sa solicitati casei teritoriale de pensii o adeverinta tip-CAS, veti vedea care este, in realitate, CAS platita la BASS de catre angajatorul dvs.

Gabriela Pintea, Consilier juridic