Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcul pensie pentru plata cu ora din invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcul pensie pentru plata cu ora din invatamant

Am un fost angajat al institutiei care a depus o cerere pentru eliberarea unei adeverinte pentru perioada 1979-2010 care sa contina toate sumele realizate la plata cu ora pe langa functia de baza si inclusiv contributiile aferente numai pentru acele sume.Din cate stiu eu pana in 04.2001 pentru plata cu ora in invatamantul preuniversitar nu se datorau contributii deci ca atare nu intra la calcul pensie iar dupa 2001 toate aceste date se regasesc in declaratiile depuse pentru veniturile brute realizate. Nu stiu ce fel de adeverinta sa-i eliberez si cum sa-i mai explic motivat temeinic din punct de vedere legal ca aceste sume nu ii pot fi de folos la recalculul pensiei .mentionez ca a intrat in pensie la limita de varsta in 2010
1. Pentru perioada pana la 31.03.2001 ii dati adeverinta numai daca pentru sumele respective s-a platit contributia pentru pensie.

2. Sau ii dati adeverinta si precizati in ea ca nu s-a retinut si platit contributia pentru pensie pentru acele sume.
Dar pentru perioada 01.04.2001-31.08.2010 ii mai dau adeverinta cu plata cu ora si cu toate contributiile daca ele au fost date in declaratii si ar trebui sa le gaseasca in stagiul scos de la Casa de pensii, nu ?
Incepand cu 01.04.2001 nu mai are rost adeverinta pentru ca sumele sunt evidentiate la Casa de Pensii in baza declaratiilor lunare nominale si, de asemenea se regasesc in adeverinta cu stagiul de cotizare elibrata de Casa de Pensii.