avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii legea 76/2010 modificare cod fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

legea 76/2010 modificare cod fiscal

La articolul 55 alineatul (4), litera k1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
«k1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;»."
art. 55 prevede ca nu sunt venituri salariale. in acest caz daca am un salariat care are certificat de handicap inseamna ca nu ii mai retin nimic? pina acum era scutit doar de impozit. dar ca angajator mai retin ceva?
multumesc anticipat cui raspunde.
Cel mai recent răspuns: Monica Miron , Consultant fiscal 09:05, 13 Iunie 2010
retineti celelalte obligatii, scutire are doar la impozitul pe salar!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salariu persoana cu handicap accentuat mfiloteanu mfiloteanu Este legal ca de la 1 Ian. 2010 retinerea de impozit pe salariu in situatia in care sunt persoana cu handicap accentuat? (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Veniturile realizate de persoane fizice cu handicap grav beck_adrian beck_adrian Ordonanta de Urgenta PENTRU MODIFICAREA ªI COMPLETAREA Legii nr. 571/2003 privind CODUL FISCAL Articolul 55 alineatul (4), litera k 1) se modifica ... (vezi toată discuția)