avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna

dorim sa infiem o fata care o intretinem de la 10 ani acum fata are 19 ani unde putem sa ne adresam pt infiere











Primul pas pe care trebuie sa-l faceti in cazul in care sa luati in adoptie un copil, trebuie sa depuneti, la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul de domiciliu, o cerere scrisa in vederea evaluarii conditiilor morale si materiale si obtinerea atestatului ca familie/persoana apta sa adopte un copil. Tot de acolo puteti obtine informatiisuplimentare.
Fiind vorba de adoptia unui major trebuie ca diferenta de varsta dintre dumneavoastra si fata pe care doriti sa o adoptati trebuie sa fie de cel putin 18 ani.
Fiind vorba despre o persoana majora....de ce trebuie depusa cerere la D.G.A.S.P.C.? :">
nu trebuie..primul pas e sa va angajati un avocat
@mihaicalinescu2005
Cea mai buna observatie din seara asta!

Bineinteles ca nu e nevoie de nici o atestare. Nu se citeaza nici Directia.
Este o procedura destul de intalnita, pt adoptie e nevoie de acordul tuturor partilor si probe precum ca adoptatul a fost crescut in copilarie de catre adoptatori ( martori, inscrisuri etc.) conform Legii 273/2004, art. 5 lit. c: "Persoana majora poate fi adoptata numai daca adoptatorul sau familia adoptatoare a crescut-o in timpul minoritatii sale".

Nu e necesar acordul parintilor naturali, pt ca persoana adoptata e majora.
Incuviintarea adoptiei este de competenta instantelor judecatoresti, in speta tribunalul din circumscriptia domiciliului adoptatului.
Cererea de incuviintare a adoptiei este insotita de urmatoarele acte:
a) certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
[...]

e) certificatele de nastere ale adoptatorului sau ale sotului si sotiei din familia adoptatoare, in copie legalizata;
f) certificatul de casatorie al adoptatorului sau al sotilor din familia adoptatoare, in copie legalizata;
g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupa caz, al fiecarui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris;
i) hotararea judecatoreasca irevocabila de deschidere a procedurii adoptiei interne a copilului.

Angajati-va un avocat sa va ajute cu actele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare infierii adam catalin adam catalin eu am 18 ani si doresc sa fiu infiate de carte matusa mea aceasta fiind sora tatalui meu. aceasta are dreptul de a ma infia avand in vedere ca eu sunt de acord ... (vezi toată discuția)
Adoptie major mirustefi mirustefi Buna? Se poate adopta o fata in varsta de 24 de ani, ai carei parinti au decedat de mult si care a fost data in plasament la o Fundatie din Suceava. ... (vezi toată discuția)
Infiere copil nou nascut zgubi zgubi Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca se poate infia un copil nou nascut - cu acordul mamei (tata necunoscut) fara a avea certificat de familie adoptatoare si ... (vezi toată discuția)