Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imi trebuie elicopter sa intru in casa?vecinul a furat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imi trebuie elicopter sa intru in casa?vecinul a furat drumul

Am si eu o intrebare, nu stiu daca imi puteti raspunde, dar.Am cumparat un pamant acum doi ani si anul acesta am inceput sa construiesc casa,dupa ce am primit toate aprobarile de la primarie.... Acum a venit vecinul de peste drum de mine cu un act de proprietate care arata ca inclusiv drumul de 8 metri este al lui, asa ca dupa actele lui eu nu am acces la drum si trebuie sa imi cumpar un elicopter sa intru in curte. Am chemat topograful si a masurat si la mine si la el si la vecin si a descoperti ca toata treaba a plecat de la vecinul vecinului meu care a facut un drum de 4 metri cat tine lungimea terenului, dar acest drum de 4 metri l-a luat din terenul vecinului meu.Topografa care a facut toata smecheria asta, ca sa il impace pe vecinul meu ce i-a luat din latime o fasie de 4 metri pe 50 metri lungine, i-a dat din drumul meu de acces de 8 metri pe 27 de metri cat am eu front stradal.Topografa a modificat si harta cadastrala si acum vecinul meu arata ca are titlu de proprietate pe 2000 m patrati si in harta cadastrala arata ca are si drumul meu de acces.Persoana de la care am cumparat eu terenul, a avut o bucata mare de pamant pe care a parcelat-o-a pastrat un drum de acces de 8 metri si a facut 5 parcele.Celelalte 5 parcele sunt bine si pe hartile cadastale,si su acces la drum, numai la mine vecinul cum a luat terenul, nu e bine.Dragul meu vecin mi-a batut un apropo acum vreo saptamana ca daca stiu eu pe cineva care ar vrea sa cumpere terenul de la el cu 80 de euro m patrat, cand acum terenul este pe la 25-30 metrul patrat in zona.
Cum pot face sa dovedesc ca topografa a facut acte false si i-a dat bucata de 8 metri pe 27 care proprietarul meu,cand a parcelat terenul, a pastrat-o ca drum?
Imi pot da in judecata vecinul?si topografa pentru ca au facut un act fals dandu-i teren unde nu avea,acum vecinul are tot aceeasi metri patrat, dar ii are furandu-mi mie bucata de drum.As putea sa il dau in judecata sa dovedesc ca au fact un fals si sa imi recuperez bucata de drum ca sa am si eu acces la terenul meu?si daca imi puteti spune cam cat tip ar dura un proces de acest gen-un an,2,5? si ce costuri?si daca as putea sa cer si restituirea cheltuielilor de judectaa in cazul in care as avea o sansa?
E normal sa vina un topograf sa faca ce acte vrea el si gata, nu mai ai teren sau nu mai ai drum de acces? si apoi sa iti spuna ca daca vrei, poti sa cumperi de la el cu de 5 ori pretul real?
multumesc.
Ar trebuie sa mergeti in audienta la Oficiul de Cadastru din judetul dvs.
Prezentati actele pe care le aveti si solicitati sa sa verifice situatia si sa primiti un raspuns oficial, abia dupa aceea, daca nu se rezolva, va ganditi la un proces.
Puteti solicita si verificarea activitatii topografei. In cazul unor abateri, poate fi amendata sau chiar sa i se retraga autorizatia de functionare.
eu as zice sa cautati un "autorizat cadastru" (topograf/a) - pentru ca nu se pot "falsifica" asa usor actele:
- terenul a facut obiectul lg proprietatii la OCPI si/sau la primarie trebuie sa fie "schitele" de punere in posesie, in urma acestora s-a intocmit planul de lg18.
-daca fost o parcelare atunci planurile acelei parcelari sunt si la OCPI si la notarul care a facut actele de parcelare.
- in CF dvs este inscris CF-ul de unde provine parcela si la acel CF este actul de parcelare si planul.....
dar toate astea vi le poate explica un topograf - eventual daca nu gasiti rezolvare puteti apela la un avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc de raspunsuri, am o mie de nervi de simt ca imi bubuie capul.Deci de inceput trebuie sa mergem la OCPI-car presupun ca inseamna la Oficiul de cadastru si la notarul care a facut parcelarea-sa vedem ce reusim acolo. Multumesc, sunt pe alta planeta la capitolul asta.
Fara suparare, nu prea am inteles cum e cu loc infundat art 616? adica se poate demonstra ca el chiar detine pamantul care ar fi drumul,si as fi inconjurat de alte proprietati? si care ar fi solutia in cazul acesta, ca vad ca ar trebui sa il despagubesc pe vecinul? pai vecinul vrea 80 de euro pe m patrat can acum terenul nu valoareaza mai mult de 15 ca au scazut preturile de can am cumparat.acum un an-doi cand nu era asa criza era 25-30. va multumesc pentru ajutor