Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata sau nu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata sau nu?

elena balan sunt nascuta in anul 1956 30 ian. am20ani gr.ll sil2 anigr.l ma pot pensiona. multumesc.
Bună ziua,

Având în vedere faptul că sunteţi născută la data de 30 ianuarie 1956, îndepliniţi condiţiile pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă la împlinirea vârstei de 60 de ani, începând cu 30 ianuarie 2016, stagiul complet de cotizare necesar fiind de 30 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Pentru cei 22 de ani de grupă superioară de muncă, prin aplicarea dispoziţiilor art. 44 ind. 1, din Ordinul 340/2001 şi art. 42 , tabelul 1 din Legea nr. 19/2000, vârsta standard de pensionare ar putea fi redusă cu 5 ani, ceea ce înseamnă că aţi putea benefia de pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstei standard începând cu 30 ianuarie 2011, cu condiţia îndeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 de ani.

Menţionez, că la determinarea reducerii vârstei standard am avut în vedere întreaga perioadă de 22 de ani, ca fiind lucrată în procent de 100% în grupă superioară.

De asemenea, menţionez că datele sunt în conformitate cu legislaţia aplicabilă la acest moment.

florisiris, utilizator
Perioadele lucrate in grupe sunt clare. Vechimea in munca n-ati spus care este.

Daca ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 55 de ani, varsta standard de pensionare de 60 de ani fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupe de munca (adica este redusa cu 5 ani). Pensie anticipata partiala puteti solicita tot la 55 de ani, dar nu vad motivul pentru care ati solicita-o daca puteti beneficia direct de pensie pentru limita de varsta.

Raspunsul este dat in functie de actualele prevederi legale in vigoare in domeniu.