Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

cand ies la pensie

sunt nascuta in iunie 1956, am lucrat din 1973 aprilie in grupa a doua de munca, 22 de ani, si as dori sa stiu cand as putea iesi la pensie la limita de varsta si anticipat. Precizez ca lucrez si la ora acuala.
va multumesc si as dori daca se poate un raspuns sigur.
Virsta de pensionare: 55 ani
Stagiul de cotizare: 30 ani
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*.

Avand in vedere ca Dvs. ati lucrat in grupa a II-a de munca 22 de ani, va puteti pensiona la 55 de ani(reducere cu 5 ani) a varstei standard de pensionare.
1. Intrucat sunteti nascuta in luna iunie 1956, varsta dv. standard de pensionare este de 60 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.
2. Pentru ca ati desfasurat activitate in conditii deosebite de munca o perioada de 22 ani, puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 55 de ani, adica in iunie 2011.