avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma in lichidare. Ce pot face?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma in lichidare. Ce pot face?

Buna ziua,

Am o firma inregistrata in 2003 care nu a avut niciodata activitate. Nu am taiat factura pentru nimic, nu am prestat servicii, deci activitate zero. Intre timp m-am mutat din orasul respectiv si nu am platit impozit niciodata pana acum pentru aceasta firma. Doar am infiintat firma si am lasat-o asa cum era.

Zilele trecute mi-am amintit de aceasta firma si am verificat pe RECOM online starea ei si am aflat urmatoarele:

Stare firma Data ultimei inregistrari la RC
1. ******** SRL
Judet :Cluj, Localitate :MUNICIPIUL CLUJ **/***/2003
********
- lichidare
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2004
- valabilitate mandat administratori nespecificata
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2005
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanţul anual nedepus la registrul comerţului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

Data ultimei inregistrari la RC : 26.11.2007 (de unde???)

Care este situatia firmei dpdv legal in acest moment? Mai exista?
Ce pot face sa desfiintez firma? (Sau este deja desfiintata)

Stiu ca am facut o prostie, dar stiti cum este... "ale tineretii valuri"...#-o

Multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 22:33, 14 Iunie 2010
Fiind in lichidare inseamna ca exista o sentinta definitiva si irevocabila de dizolvare si lichidare, procedura de lichidare fiind in curs de desfasurare.
Deci este deja desfiintata, insa trebuie sa vedetyi daca nu mai sunt datorii de platit, in special impozite, amenzi, penașlitati, etc.
Buna seara .
Pasi de efectuat .
1.Solicitati un certificat constatator complet ,la zi a firmei,de la ORC,istoricul firmei .
2.Solicitati certificat fiscal cu datoriile la zi, a firmei,de la AFP. .

Dupa aceea vedeti ce aveti de facut .
Marius Bote .
Ultima modificare: Luni, 14 Iunie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
Care este situatia firmei dpdv legal in acest moment? Mai exista?
Ce pot face sa desfiintez firma? (Sau este deja desfiintata)

DA societatea exista, s-a dizolvat si s-a numit un lichidator
Societatea are personalitate juridica pana la radiere !!
Avand in vedere ca pe site ONRC scri lichidare insemna ca s-a numit un lichidator
verificati pe siteul ONRC " publicitate art 237" numele lichidatorului si luati lagatura cu el . Avand in vedere cele relatate nu cunosc motivul numirii unui lichidator la o soc fara datorii ??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor radiere srl leomi leomi Buna ziua, Va retin atentia in legatura radierea unui SRL al carui asociat unic sunt eu, firma nu are datorii, si stadiul firmei (de pe site-ul ReCom Online ... (vezi toată discuția)
Cum scap de un srl ? razvan911 razvan911 Buna ziua, Am infiintat un SRL in 2004 la care sunt unic asociat si administrator. Firma a functionat pana la 1 ianuarie 2005 cand am hotarat sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Plata impozit minim !! vedea vedea Buna ziua ! Va rog sa-mi spune-ti si mie daca se mai plateste impozit minim la o firma de la care am obtinut urmatoarele informatii de la Reg Com Stare ... (vezi toată discuția)