Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma in lichidare. Ce pot face?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma in lichidare. Ce pot face?

Buna ziua,

Am o firma inregistrata in 2003 care nu a avut niciodata activitate. Nu am taiat factura pentru nimic, nu am prestat servicii, deci activitate zero. Intre timp m-am mutat din orasul respectiv si nu am platit impozit niciodata pana acum pentru aceasta firma. Doar am infiintat firma si am lasat-o asa cum era.

Zilele trecute mi-am amintit de aceasta firma si am verificat pe RECOM online starea ei si am aflat urmatoarele:

Stare firma Data ultimei inregistrari la RC
1. ******** SRL
Judet :Cluj, Localitate :MUNICIPIUL CLUJ **/***/2003
********
- lichidare
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2004
- valabilitate mandat administratori nespecificata
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2005
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanţul anual nedepus la registrul comerţului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

Data ultimei inregistrari la RC : 26.11.2007 (de unde???)

Care este situatia firmei dpdv legal in acest moment? Mai exista?
Ce pot face sa desfiintez firma? (Sau este deja desfiintata)

Stiu ca am facut o prostie, dar stiti cum este... "ale tineretii valuri"...#-o

Multumesc pentru raspuns.
Fiind in lichidare inseamna ca exista o sentinta definitiva si irevocabila de dizolvare si lichidare, procedura de lichidare fiind in curs de desfasurare.
Deci este deja desfiintata, insa trebuie sa vedetyi daca nu mai sunt datorii de platit, in special impozite, amenzi, penașlitati, etc.
Buna seara .
Pasi de efectuat .
1.Solicitati un certificat constatator complet ,la zi a firmei,de la ORC,istoricul firmei .
2.Solicitati certificat fiscal cu datoriile la zi, a firmei,de la AFP. .

Dupa aceea vedeti ce aveti de facut .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Care este situatia firmei dpdv legal in acest moment? Mai exista?
Ce pot face sa desfiintez firma? (Sau este deja desfiintata)

DA societatea exista, s-a dizolvat si s-a numit un lichidator
Societatea are personalitate juridica pana la radiere !!
Avand in vedere ca pe site ONRC scri lichidare insemna ca s-a numit un lichidator
verificati pe siteul ONRC " publicitate art 237" numele lichidatorului si luati lagatura cu el . Avand in vedere cele relatate nu cunosc motivul numirii unui lichidator la o soc fara datorii ??