Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical fara a avea o luna de cotizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical fara a avea o luna de cotizatie

Sunt angajata din 07.04.2010 iar din 25.05.2010 pana in 03.06.2010 am fost internata in spital cu copilul meu de 2 ani si 9 luni. Precizez ca inainte de data angajarii am fost somera. De la spital mi s-a acordat certificat medical insa la munca mi se spune ca nu mi se poate calcula concediul.
Din ce scrieti aveti maimult de o luna de cand lucrati. prin urmare Casa ar teebui sa va plateasca. ..Daca insa angajatorul nu v-a platit asigurarile, este vina lui. Oricum el trebuie sa avanseze banii
Daca anterior angajarii ati fost in somaj sunt obligati sa va plateasca, dar trebuie sa solicitati de la AJOFM o adeverinta din care sa reiasa ca ati beneficiat de indemnizatie de somaj in suma de.... si sa o duceti la angajator, eventual impreuna cu o cerere prin care solicitati plata concediului medical.
Va multumesc pentru raspunsuri. S-a rezolvat pana la urma situatia si au luat in considerare concediul medical.